İstenmeyen tüyler için lazer epilasyon

Lazer epilasyon, istenmeyen tüylerin çözümünde uygulanan önemli bir teknolojik gelişme.

19.03.2009 - 13:53

İstenmeyen tüyler için lazer epilasyon

Pek çok merkezde yaygın olarak uygulanan lazer epilasyon, hala en çok soru sorulan konulardan biri olmaya devam ediyor. Dermatologlar özellikle güvenilirlikle ilgili sorularla karşılaştıklarını ve bu yöntemin tam olarak anlatılmadığını ifade ediyorlar.

Bayındır Hastanesi Kavaklıdere Dermatoloji Bölümü’nden Dr.Aslı Kaptanoğlu, lazer epilasyonun, kıl kökünü hedef alan, vücudun hemen her bölgesine kısa sürede uygulanan, etkili çözüm sağlayan, özel bakım gerektirmeyen, güvenilir bir yöntem olduğunu söyledi. Kaptanoğlu, kişinin cilt özellikleri ve genel durumu değerlendirildikten sonra uygulanmasına karar verilmesi gerektiğini belirterek, “Lazer epilasyon tüm kıl tiplerine uygulanmaz.Uygun kılın seçilmesi başarılı bir sonuç için temeldir. Farklı yaşam evrelerinde olan kılların lazere en duyarlı olduğu evreyi bulabilmek için, uygulamaların belli aralıklarla tekrarlanması gerekir. Birbirini izleyen birkaç seans sonunda uygulama bölgesi kıldan arındırılmış olur. Kılların kalınlık ve yoğunluğu her bireyde ve her bölgede farklıdır. Bu nedenle seans sıklığı ve sayısı, uygulama yapılan bölgeye ve hastanın ihtiyacına göre belirlenir” şeklinde konuştu.

Bayındır Hastanesi Kavaklıdere’de bulunan Tıbbi Epilasyon Kliniği’nde 755 nm dalga boyundaki Alexandrite Lazer kullanıldığını ifade eden Kaptanoğlu, “Bu lazerin hedef aldığı yapı, melanin adı verilen ve kılda yoğun olarak bulunan renk verici maddedir. Lazer ışını cilde zarar vermeden geçer ve hedef alınan yapı dışında herhangi bir hasar oluşturmaz” dedi.

İğneli epilasyonda her kıl kökü için ayrı işlem yapılırken, lazer epilasyon uygulamasında aynı anda birçok kıl kökünün tahrip edildiğine dikkat çeken Kaptanoğlu, lazer epilasyon uygulamasının etkinlik ve güvenilirliğinin 1997 yılında Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi FDA (Food and Drug Association) tarafından onaylandığı hatırlattı.

Sorularınız için: ntvmsnbc@bayindirhastanesi.com.tr

www.bayindirhastanesi.com.tr

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...