İsveç’e sevk bekleyen kanser hastası hayatını kaybetti

Adana'da lenf kanseri tedavisi gören Sibel Gökdam, yapay solunum borusu nakli için İsveç'e sevk edilmeyi beklerken yaşamını yitirdi.

Haberler - NTV Haber - DHA 03.03.2015 - 18:04

İsveç’e sevk bekleyen kanser hastası hayatını kaybetti

Bir çocuk annesi Sibel Gökdam, Çukurova Üniversitesi Hastanesi’nde tedavi görüyordu. Tıbbi kurul, hastaya yapay solunum borusu nakli gerektiğini ancak bu işlemin henüz Türkiye'de yapılmadığını belirten bir rapor verdi.

Raporla, Sibel Gökdam refakatçisiyle birlikte İsveç Karolinska Üniversitesi'ne sevk edildi. Ancak raporun Bakanlığı'nca onaylanması ve SGK'nın da tedavi masrafları için teminat vermesi gerekiyordu.

Sibel Gökdam'ın dosyası, 2 hafta önce 'hakem hastane' olarak görülen Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne, buradan da Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne gönderildi. Dosya incelenirken Sibel Gökdam yaşam mücadelesini kaybetti.

Mustafa Gökdam, sevk raporunu onaylayacak hastanelerin eşini görmek istediği için işlemlerin uzadığını ve eşinin onay beklerken hayatını kaybettiğini söyledi.

“İNSANLAR BÜROKRASİYİ AŞMAYA ÇALIŞIRKEN ÖLMESİN”

Onay ve sevk işlemlerinin uzamış olmasına isyan eden ve “Bürokratik işleri halletmeye çalışırken eşim öldü” diyen Mustafa Gökdam, "Oğlumla ortada kaldık. Annesini soran oğluma, ’O bir melek oldu’ diyorum. Eşim geri gelmeyecek ama başka insanlar bu şekilde bürokrasiyi aşmaya çalışırken ölmesin. Yaptığımız araştırma sonucu yurt dışında bu tedavinin maliyetinin 6- 8 milyon lira olduğu söyleniyor. Ben asgari ücretle çalışan birisiyim. Bu tutarı karşılama gibi bir imkanımız yoktu. Raporları çıktı, onay için devletimizden yardım bekliyordum. Normal koşullarda onay sürecinin 2 aydan fazla devam edeceği söylendiği için çalmadık kapı bırakmadım ama sonuç alamadım" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...