"İyimser kadınlar daha uzun yaşıyor"

ABD'de yapılan bir araştırma hayata pembe gözlüklerle bakan kadınların, kalp hastalığı gibi bir sebeple hayatlarını kaybetme risklerinin yüzde 30 daha az olduğunu gösterdi.

Haberler - NTV 08.12.2016 - 18:17

"İyimser kadınlar daha uzun yaşıyor"

ABD’nin Harvard Üniversitesi'nde yapılan araştırma, iyimser kadınların, hayata kötümser bakanlardan daha uzun yaşadığını gösterdi.

70 bin kadın üzerinde yapılan araştırma, iyimser kadınların tansiyon ve kolesterol seviyelerinin daha düşük olduğunu ortaya koydu.

İyimser kadınların kanserden ölüm riskinin yüzde 16, kalp hastalıklarından ölüm riskinin ise yüzde 38 daha az olduğu ortaya çıktı.

Genellikle başkalarına güvenmeyen ve çevrelerine karşı düşmanca fikirler besleyen kadınların aynı süre zarfında ölmeleri ise riski yüzde 16 fazla.

İYİMSERLİĞİN YÜZDE 25'İ GENETİK 

Tespitler, iyimserlerin sorunlar karşısında daha başarılı olduklarını gösteriyor. Uzmanlar, yüksek oranlarda negatifliğin sağlığa zarar verdiğini söylüyor.

Kötümserliğin, sigara kullanımı ya da kötü beslenme gibi kötü alışkanlıklara da yol açtığı belirtiliyor.

İyimserliğin yüzde 25 oranında genetik, yüzde 75 oranında ise öğrenilebilen bir davranış olduğunu belirten uzmanlar, insanların bakış açılarını değiştirebileceklerinin altını çiziyor.

Sayfa Yükleniyor...