AYM'den, izinsiz kornea nakline yeşil ışık

Kanunda yapılan değişiklikle, ölen kişinin göz korneası gibi vücut bütünlüğünü bozmayacak organlarının, aksi yönde vasiyeti olmadığı sürece izinsiz alınmasının yolu açıldı.

ntv.com.tr 10.03.2015 - 18:00

AYM'den, izinsiz kornea nakline yeşil ışık

Organ ve Doku Alınması, Saklanması, Aşılanması ve Nakli Hakkında Kanun’da önemli bir değişikliğe gidildi. HT Gazete'den Fevzi Çakır'ın haberine göre, kornea bağışının çok düşük seviyede olduğu Türkiye'de artık izinsiz kornea nakli yapılabilecek.

Bu uygulamadan şikâyetçi olan bir vatandaşın dava açması üzerine konu Danıştay’ın gündemine geldi. Danıştay 15. Dairesi, davayı esastan görüşmeden önce uygulamanın dayanağı olan kanunun, “Aksine bir vasiyet ibraz edilmedikçe, kornea gibi ceset üzerinde bir değişiklik yapmayan dokular alınabilir” şeklindeki hükmünün iptali istemiyle AYM’ye başvurdu. 

AYM'DEN USULİ RET KARARI

Başvuruyu esastan görüşen AYM Genel Kurulu ret kararı verdi. Bu karar sonrası, hayatını kaybeden herkesin korneasının aksi yönde vasiyeti olmadığı sürece izinsiz alınabilmesine ilişkin uygulama devam edecek. Ancak AYM’nin bu kararı usuli bir ret olduğu için bu konuda ikinci bir başvurunun yapılmasının önünde engel bulunmuyor.

Sayfa Yükleniyor...