İzmir’deki ameliyat ABD’de canlı yayınlandı

Jinekolog Prof.Fatih Şendağ’ın Ege Üniversitesi’nde yaptığı göbek deliğinden rahim alınması ameliyatı Amerika’daki laparoskopik cerrahi kongresinde canlı yayınlandı.

14.11.2013 - 17:32

İzmir’deki ameliyat ABD’de canlı yayınlandı

Türkiye’de ilk kez ve dünyada ilkler arasında yer alan tek delikten robotik cerrahi ile rahim alınması operasyonunu gerçekleştiren Ege Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Şendağ, önemli bir başarıya imza attı. 

Prof. Dr. Fatih Şendağ’ın tek delikten robotik yolla yaptığı rahim alınması operasyonu Amerika’da yapılan dünyanın en büyük laporoskopik cerrahi kongresi olan 42. AAGL Global Congress on Minimally Invasive Gynecology’de 5 bine yakın jinekolog tarafından canlı izlendi.

Laparoskopinin; göbek deliğinden ince bir teleskopun karın içine sokularak karın içi organlarının görüntülenmesini sağlayan bir ameliyat olduğunu söyleyen Prof. Şendağ, son zamanlarda laparoskopik cerrahi tekniğinin daha da geliştirildiğini belirtti.

Prof. Şendağ, klasik laparoskopik operasyonda 3-4 delik açılması söz konusu iken bu teknikte sadece göbek çukurundan girilerek ameliyat yapıldığını hatırlattı, artık bu ameliyatların uzay teknoloji olarak kabul edilen robotik cerrahi ile de yapılmaya başlandığını söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...