İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Erkut Attar ve Northwestern Üniversitesi’nden Prof. Dr. Serdar Bulun’un çabaları ile Türkiye’de organize edilecek olan Society for Gynecologic Investigation (SGI)’ın 2013 toplantısı 6-8 Eylül 2013 tarihlerinde İstanbul Askeri Müze’de gerçekleştirilecek. Yerli ve yabancı araştırmacıların, fikir önderlerinin ve öğretim üyelerinin katkılarıyla düzenlenecek toplantıda uluslararası ve ulusal düzeyde katılımcılar yer alacak.

SGI Turkey 2013 toplantısında, infertilite, kontrasepsiyon, fetal cerrrahi, uterus nakli, robotik cerrahi konularının tartışılacağını belirten Kongre Başkanı Prof. Dr. Erkut Attar, pelvik ağrı ve endometriozis konularına ise ağırlıklı olarak yer verildiğini açıkladı. Prof. Attar; “Endometriozis, rahim iç tabakasında bulunması gereken dokunun rahim dışında bulunmasıdır. Halk arasında çikolata kisti olarak da adlandırılır. Üreme çağındaki her 10 kadından birini etkileyen ve tüm dünyada yaklaşık 176 milyon kadında görülen bir hastalıktır. Pelvik ağrı endometriozisin en sık rastlanan semptomudur. Bu ağrı katlanılmaz boyutlarda olabilir. Endometriozis hastası kadınların %30-40’ı doğal yollarla çocuk sahibi olamamaktadır ancak yardımcı üreme teknikleri ile hamile kalma şansları vardır. SGI Turkey 2013 toplantısında özellikle endometrioziste yeni tedavi seçenekleri bilimsel veriler ışığında ayrıntılı olarak tartışılacak” diye konuştu.

SGI Turkey 2013 toplantısı ile ilgili daha geniş bilgi ve bilimsel programa http://www.sgiturkey2013.org adresinden ulaşmak mümkün.