Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği (TJOD) Başkanı Prof. Dr. İsmail Mete İtil ile Royal College of Obstetrics and Gynecology (RCOG) Başkanı Tony Falconer görüşmesinden işbirliği kararı çıktı.

RCOG ile TJOD, kadın sağlığı, maternal ve perinatal sağlık, adolesan jinekolojisi, kolposkopi eğitimi, infertilite, anne ve bebek ölümleri konularında ortak çalışma yapacak.

TJOD Başkanı Prof. Dr. İtil, RCOG-TJOD ortak çalışma protokolünün önemli unsurlarından birinin, klinik kılavuz ve protokoller hazırlanması olduğunu, bu konudaki çalışmalara Dünya Sağlık Örgütü’nden de bir temsilcinin katılacağını belirtti.

Ortak çalışma alanlarını, çok sayıda uluslararası ve yetkin tıbbi kuruluşun da desteklediğini belirten Prof. İtil, TJOD Yönetim Kurulu’nda görüşüldükten sonra, Türkiye’de konuyla ilgili derneklerden de işbirliği istenebileceğini söyledi.

AB AKREDİTASYONLU KLİNİK SAYISI ARTIYOR
RCOG’nin dünyanın saygın kadın doğum ekollerinden biri olduğunu söyleyen Prof. İtil, FIGO ve EBCOG’da temsil edilen TJOD’nin bu işbirliğinden son derece memnun olduğunu vurguladı. Türkiye’de kadın-doğum ana bilim dalının son derece iyi yetişmiş hekimlerden oluştuğunu ve bunun da dünyanın önde gelen kurumları tarafından onaylandığını belirten Prof. İtil, Türkiye’de jinekoloji alanında asistan eğitimi konusunda AB akreditasyonu almış klinik sayısının her geçen gün arttığını söyledi. 

Türkiye’nin bu alanda bölgesindeki hiçbir ülkeyle karşılaştırılamayacağını belirten Prof. İtil, "Türkiye’de eğer son yıllarda anne ve bebek sağlığı parametrelerinde anlamlı iyileşmeler olduysa, bunun en önemli etkenlerinden biri; ülkenin her yerinde, her saatte canla başla çalışan yetkin ve deneyimli kadın doğum hekimleridir” diye konuştu.