Kaçak zeytinyağında "kanser" riski

Çukurova Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ömer Gezerel, Suriye'den kaçak yollarla yurda sokulan zeytinyağlarının kimyasal silahlardan etkilenmiş olabileceğini ve kanserojen etki yapabileceğini öne sürdü.

Anadolu Ajansı 13.11.2013 - 15:27

Kaçak zeytinyağında "kanser" riski

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Gezerel, yazılı açıklamasında, Suriye’de kimyasal silah kullanılmasından dolayı bölgedeki zeytin ağaçlarının olumsuz etkilenebileceğini belirterek, bu üründen elde edilen zeytinyağlarının da insan sağlığı açısından tehdit oluşturabileceğini savundu.

Suriye’deki zeytinyağlarının Antakya üzerinden kaçak yollarla Türkiye’ye getirildiğini iddia eden Gezerel, bu yağların tüketilmemesini isteyerek, şu uyarıda bulundu:

"Suriye'den kaçak yollarla yurda sokulan zeytinyağları kimyasal silahlardan etkilenmiş olabilir. Zeytin ve zeytinyağlarına bulaşan zehirli maddeler kansere yol açabilir. Kaçak yollarla Suriye’den getirilen zeytinyağlarına özellikle tüccarlar ilgi göstererek, tankerlerle Ege veya Marmara bölgelerine götürüp, değişik rafine işlemlerden geçirdikten sonra ‘sızma yağ’ diye piyasaya sürüyor. Suriye’de kullanılan kimyasal silahlardan yayılan zehirli maddelerin bu yağlara karışmış olma ihtimali bile insan sağlığı açısından büyük bir tehdit. Ayrıca savaş nedeniyle o bölgedeki zeytinliklerin bakımsızlığı, ağaçları, zeytin sineği ve zeytin güvesi vurgunlarına karşı dayanıksız hale getirdi. Durum böyle olunca da zeytindeki asit oranı insan sağlığını bozacak derecede arttı. Zaten hasadı temiz yapılmayan, yüksek asit içeren, kimyasalın bulaşma riski çok olan bu yağların ikinci kez rafine işlemi görmesi ve insanların da ucuz diye bu yağı tüketmeleri çok riskli. Zeytindeki yüksek asit ve olası kimyasal kanserojen maddeler dikkate alınarak acilen kaçak zeytin ve zeytinyağının yurda sokulmasının önlenmesi gerekmektedir."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...