Kadavra sorununa kampanya çözümü

Türk Anatomi ve Klinik Anatomi Derneği, ''Bağışlayın Bedeniniz Tıp Eğitiminde Yaşasın'' adı altında tıp eğitimi için kadavra bağışı kampanyası başlatacak.

Anadolu Ajansı 04.09.2012 - 12:47

Kadavra sorununa kampanya çözümü

Türk Anatomi ve Klinik Anatomi Derneği'nin 400'e yakın üyesi öncülüğünde, 24 Ekim'de ''Bağışlayın Bedeniniz Tıp Eğitiminde Yaşasın'' adı altında kadavra bağışı kampanyası başlatılacak.

Türk Anatomi ve Klinik Anatomi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hakan Hamdi Çelik, İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yakup Tuna'nın kendi vücudunu kadavra olarak bağışlamasının tıp eğitiminde kadavra sorununa dikkat çekmek için çok önemli bir eylem olduğunu söyledi.

''BEŞ YILLIK UZMAN HİÇ KADAVRA GÖRMEMİŞ''
Tıp eğitiminde pratik eğitimin son derece önemli olduğuna işaret eden ve bazı hekimlerin anatomi bilgisinden yoksun şekilde mesleklerini devam ettirdiklerini belirten Çelik, şunları anlattı: ''Birkaç sene önce ürologlara yönelik düzenlediğimiz kadavra kursunda beş senelik Anadolu'da uzmanlık yapan bir hekim, kurs sonrasında teşekkür için ayağa kalktı. 'Ben öğrenciliğimde hiç kadavra görmedim, dolayısıyla hiç prostat da görmedim, ihtisasımı yaptım, bu sırada hiçbir hocam bununla ilgili bir şey öğretemediğini' itiraf ederek, ilk defa bu kursta prostatı gördüm öğrendim ve üzerinde detaylı cerrahi girişimde bulundum diyerek teşekkür etti.''

Prof. Çelik, kadavra bağışı kampanyasının bir hafta süreceğini söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...