Balıkesir Ayvalık’ta eczacı N.A, cep telefonundan kendisini arayıp, “Hesabınızdan terör örgütüne para aktarılmış" diyen polis rolündeki dolandırıcılara, 550 bin lira kaptırdı. Bugün’den Cem Kartal’ın haberine göre paranın bir bölümünü banka aracılığıyla gönderen eczacı kadın, kalanı iki kez gittiği İzmir’de bir parka bıraktı.

Uyarılara karşın her gün onlarca kurbanı ağa düşürerek milyonlarca liralık vurgun yapan ‘tele tokat’ dolandırıcılarının son kurbanı kadın eczacı oldu. İddiaya göre, Ayvalık’ta yaşayan eczacı N.A’yı polis rolünde arayan kişi, "Hesabınızdan terör örgütüne para aktarılmış. Suçluları yakalayacağız; vereceğimiz hesaba para yatırın, suçüstü yapacağız. Operasyon bittikten sonra paranızı alacaksınız" dedi. Dolandırıcı, "Görüşmelerimizi kesinlikle kimseyle paylaşmayın" diyerek kadını uyardı. Telefondan gelen telsiz sesleriyle inandırıcılığını artıran kişiye kanan eczacı, verilen hesaba 150 bin lira yatırdı. Birkaç gün sonra dolandırıcılar, tekrar eczacıya ulaşıp, bu kez 200 bin lira istedi; fakat parayı İzmir’e getirmesini istedi.

400 BİN LİRAYI PARKA BIRAKTI
Otomobiliyle 200 kilometre yol kat edip, İzmir’e giden talihsiz kadın, bankadan çektiği 200 bin lirayı dolandırıcıların talimatı üzerine bir parka bırakarak Ayvalık’a döndü. Vurguna doymayan telefon dolandırıcıları, eczacıya üçüncü kez ulaşıp, 200 bin lira daha isteyerek, parayı yine aynı parka getirmesini istedi. Bu kez de şüphelenmeyen kadın eczacı, otomobiliyle ikinci kez gittiği İzmir’de, aynı parka poşet içinde 200 bin lira daha bırakıp, tekrar evine döndü.

'POLİS VATANDAŞTAN PARA İSTEMEZ’
Dolandırıcıların bir daha aramaması üzerine şüphelenen eczacı, yaşadıklarını yakınlarına anlatınca dolandırıldığını anladı. Gözyaşları içinde polise başvuran eczacı, şikâyetçi oldu. Polis, zanlıların yakalanması için geniş çapta soruşturma başlattı. Emniyet yetkilileri, telefon dolandırıcılarına karşı bir kez daha uyararak, “Polis vatandaştan para istemez. Bu tür durumlarda en yakın karakola gidin" dedi.