Kadında travma nedeni

İdrar kaçırma sorunu olan birçok kadın, sık tuvalete gitme korkusuyla evden çıkamama ve sürekli iç çamaşırı değiştirme zorunluluğu nedeniyle psikolojik travma yaşıyor.

04.09.2012 - 14:41

Kadında travma nedeni

Mesane ve bağırsak sarkmalarının idrar kaçırma sorununun önemli nedeni olduğunu belirten Memorial Şişli Hastanesi Üroloji Bölümü’nden Prof. Dr. Derya Balbay, hastalıkta çok sayıda doğum yapmanın da etkili olduğunu söyledi.

Dr. Balbay, mesane ve bağırsak sarkması nedeniyle ortaya çıkan idrar kaçırma sorunu, büyük ameliyat kesileri olmadan ve bağırsakları dışarı çıkarmadan robotik cerrahi ile tedavi edilebilmektedir” dedi.

CİNSEL HAYAT DA OLUMSUZ ETKİLENEBİLİR
Mesane sarkması; doğum yapan kadınlarda, sigara içenlerde, kilolularda, ileri yaşlarda sıklıkla görülüyor. İleri yaşta doku esnekliğinin kaybolması da önemli etken. Sosyal anlamda sıkıntı yaratan hastalığın cinsel hayatı da olumsuz etkilediğini vurgulayan Balbay, kadınların yüzde 15'inde gözlenen durumun, rahmi alınan kadınların yaklaşık yüzde 38’inde ortaya çıkabildiğini söyledi.

İdrar kaçırmanın robotik cerrahi olmadan basit yöntemlerle de tedavi edilebilen bir hastalık olduğunu vurgulayan Dr. Balbay, robotik cerrahinin avantajlarını ise şöyle anlattı: “Robotik cerrahi, rahim ve bağırsak sarkmalarına bağlı olarak ortaya çıkan idrar kaçırma sorununda kullanılan en önemli ve ileri cerrahi yöntemdir. Mesaneye komşu olan rahim ağzı bölgesi ile bel kemikleri bölgesi arasına sentetik yama kullanılarak mesaneyi yukarı kaldırılıp normal yerine getirilmekte ve buna bağlı gelişen idrar kaçırmanın önüne geçilebilmektedir.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...