İlişkili Haberler

Amerika Birleşik Devletleri'nde 38 yaşındaki bir kadın mide ağrısı şikayetiyle hastaneye gittiğinde doktorları hiç ummadıkları bir şeyle karşılaştı. Hasta hakları gereği adı açıklanmayan kadının midesinde ve ince bağırsağında kitle tespit eden doktorlar kadına cerrahi operasyon düzenledi.

Kadının midesi ve ince bağırsağından saç kitlesi çıktı. Doktorları şaşırten şey ise kitlenin büyüklüğüydü. Mideden çıkan saç topunun çağı neredeyse 15 santimetre, ince bağırsağındakinin ise 4 santimetre çapında olduğu belirtildi.

Doktorlar kadının Rapunzel sendromuna yakalandığını açıkladı. Rapunzel sendromununa yakalanan hastalar saçlarını yemeye başlıyor.

Bu sendroma yakalanan kişilerde mide ağrıları ve kilo kaybı görülülüyor. Kadının da son 8 ayda 8 kiloya yakın zayıfladığı açıklandı. ABD'de şimdiye kadar teyit edilmiş 88 Rapunzel sendromuna yakalanmış hasta bulunuyordu. Çoğunlukla 10 yaşın altındaki kız çocuklarında görülmesi nedeniyle doktor 38 yaşındaki bir kadının bu sendroma yakalanmış olmasını şaşkınlıkla karşıladıklarını belirtti.