Kadınlar gıda güvenliği için eğitilecek

Gıda güvenliğinin sağlanması için tarımda çalışan kadınlar bilinçlendirilecek.

22.02.2011 - 16:44

Kadınlar gıda güvenliği için eğitilecek

Gıda Güvenliği Derneği (GGD) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nerman Gökçe, gıda güvenliğinin sağlanması için tarımda çalışan kadınları bilinçlendireceklerini belirterek, ''Böylece oluşturulacak duyarlılık ve gıda güvenliği bilinci, toplumumuzun temelinden başlanarak sahiplenilir, kalıcı olur ve yeni nesillere aktarılabilir'' dedi.

Gökçe, gıda güvenliği konusunun tüketiciyi korkutmak için değil, güvenli tüketime yöneltmek için ele alınması gerektiğini söyledi. Güvenliği sağlanmamış gıdanın muhatabının kim olduğu konusunun net olmadığını ifade eden Gökçe, tüketicilerin bilinçli olmasının ürünün sağlığa uygunluğunun ön şartı olduğunu kaydetti.

Gökçe, karmaşık ve kontrolü zor görünen gıda güvenliği sorununun, tarımda çalışan kadınlardan hareketle, tüm kadınlar üzerinden el birliği ile çözülebileceğini belirterek, ''Uluslararası çalışma örgütü verilerine göre, Türkiye'de nüfusun yarısını oluşturan 35 milyon civarında kadının yüzde 27,7'si çalışmakta, bunun da yüzde 66,3'ü tarımla uğraşmaktadır. Yani kadınların 6,3 milyonu ilk üretim noktasındaki tarım alanından tüketim noktasındaki mutfağa kadar tüketilecek gıdayla iç içe'' diye konuştu.

Tarımla uğraşan kadınların, gıda güvenliği sağlanmış ürünlerin elde edilmesi için bilinçlendirileceğini kaydeden Gökçe, şöyle devam etti:

''Eğer, üretimin sağlıklı tüketime dönüşmesinde bilinç yaratmaya tarımda çalışan kadınlar üzerinden başlarsak, tüm kadınlarımıza sofraya kadarki aşamada, gıdanın güvenliğinden sorumlu olduklarını, büyük bir sorumluluk taşıdıklarını ve aile bireylerinden başlayarak toplumun kaderine yön verdiklerini hissettireceğiz. Kadınlarımızda algı yaratabilirsek ve onları doğru bilgi ile donatabilirsek, yaratılan duyarlılık ve gıda güvenliği bilinci toplumumuzun temelinden başlanarak sahiplenilir, kalıcı olur ve yeni nesillere aktarılabilir. Bunun için de işe, önce kırsal alanda yaşayan kadın nüfusunun niteliklerini geliştirerek başlayacağız. Bu kapsamda kadınların doğrudan ya da dolaylı olarak istihdama katılımını amaçlayan çalışmaları iki grup altında yaygınlaştıracağız.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...