Kadınlar inatçı sivilcelerden kurtulamıyor

Ergenlik çağındakilerin ortak sorunu olan akne, yetişkinlik döneminde en çok kadınların canını sıkıyor. Zira erişkin kadınlardaki sivilceler genellikle tedaviye direnç gösteriyor.

20.01.2011 - 09:47

Kadınlar inatçı sivilcelerden kurtulamıyor

Akne, dermatoloji kliniklerine başvuru sebepleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Günümüzde 25 yaş sonrasında da giderek artan bir problem haline gelmeye başlayan akneler uygun tedaviyle kontrol altına alınabiliyor.

Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Sadiye Kuş, özellikle kadınlardaki erişkin aknesinin tedaviye dirençli olabildiğini belirtiyor. Dr. Kuş, kadınların bu durumu kabullenmesinin ve hekim tarafından önerilen tedavileri bıkmadan uzun süreli devam ettirmelerinin önemine değindi.

Erişkin akneleri olarak adlandırılan 25 yaş sonrası akneleri ağırlıklı olarak ağız ve çene çevresinde uzun süre devam eden derin yerleşimli lezyonlar şeklinde olup kaşıntı ve ağrı gibi yakınmalara yol açabiliyor.

Aknenin ergenlikten beri hiç sönmeden devam ettiği “persistan akne” ile 25 yaş ve sonrasında ortaya çıkan “geç başlangıçlı akne” olarak iki şekilde görülebildiğini belirten Uzm. Dr. Sadiye Kuş, “Erişkin yaşlarda daha çok kadın hastaları etkileyen problem genellikle hafif seyretme eğilimindedir” dedi ve şu bilgiyi verdi: .

“Klasik olarak akne oluşumu derideki yağ bezleri tarafından üretilen sebumun gözenekleri tıkaması, bakterilerin buralara yerleşmesi ve bunun sonucunda iltihaplı sivilcelerin gelişmesine bağlıdır. Erişkin aknesi ise daha karmaşık, henüz tam olarak nasıl ortaya çıktığı yeterince aydınlatılamamış bir akne çeşididir.”

AKNE TEDAVİSİ SABIR GEREKTİRİR
Aknenin erişkin yaşta görülmesine neden olduğu düşünülen faktörlerinden söz eden Dr. Sadiye Kuş, “Androjen (erkeklik) hormonlarına aşırı duyarlılık ya da bunların fazla üretimi, doğum kontrol hapları arasında androjenik özelliği yüksek olanların kullanımı, stres, dirençli bakterilerin kıl kökü ve yağ ünitelerine yerleşmesi, hava kirliliği, yetersiz uyku, sigara akne oluşumuna neden olan faktörler arasındadır” dedi.


Erişkin aknesinin tedaviye dirençli olduğunun altını çizen Dr. Sadiye Kuş, “Arka arkaya farklı tedavilerin denenmesi gerekebilir. Elimizdeki en güçlü ilaçlarla yapılan tedavisi sonrası bile tekrarlama oranı yüzde 32’dir. Çoğu ilaç ergenlerin yağlı derisinin ihtiyaçlarına göre formüle edildiğinden daha kuru olan erişkin derisinde problem yaratabilir. En etkili tedavi çoğu zaman deneme yanılma yöntemiyle bulunur. Bu nedenle farklı tedavilerin bıkıp usanmadan denenmesi gerekebilir. En doğru tedavi yöntemine ulaşıldığında ise tedavinin başarısının sürekli olması için düzenli bir şekilde tedaviye devam edilmesi gerekir” diye konuştu.

SİVİLCELERDEN KURTULMAK İÇİN BUNLARI YAPIN
Dr. Sadiye Kuş, akne tedavisinde ek olarak diğer yapılması gerekenleri ise şöyle sıraladı:

• Cilt kurutmayacak yumuşak bir ürünle günde bir ya da iki kez temizlenmelidir. Aşındırıcı yapıda ve cildi tahriş edici temizleyicilerden kaçınılmalıdır.
• Kapatıcı makyaj malzemelerinden, saç spreylerinin ve jölelerin cilde temasından kaçınılmalıdır.
• Sigaranın erişkin aknesini ortaya çıkaran faktörlerden biri olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca aknenin şiddeti içilen sigara miktarına bağlı olarak artmaktadır.
• İyi beslenme ile akneyi tedavi edemeyiz ancak iyi yönde etkileyebiliriz. Bunda glisemik indeksi yüksek olmayan gıdalarla beslenme alışkanlığı geliştirmek mevcut çalışmalar ışığında önemli bir faktör olarak ortaya çıkmaktadır.
• Akne tedavisinde salisilik asidli peelingler etkili ve güvenilir olmaları nedeniyle özellikle tercih edilen ve erişkin aknesini kontrol altına almak için dönem dönem uygulanması önerilen peeling çeşidir.
• Orta şiddetli olgularda hekim önerisi ile kullanılacak topikal (sürülerek kullanılan) ya da ağızdan alınan antibiyotikler, düşük androjen hormon içerikli doğum kontrol hapları yararlı olabilmektedir.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...