Kadınlar ince, erkekler kaslı beden istiyor

Kadınlar diyetle incelmeyi hedefliyor, erkekler ise kas kitlelerini artırmak istiyor.

Anadolu Ajansı 16.04.2010 - 11:40

Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Psikiyatr Asistanı Dr. Elif Ateş, Türkiye Psikiyatri Derneği tarafından Antalya'da düzenlenen 14. Bahar Sempozyumunda, erkeklerde yeme bozuklukları konusunda bilgi verdi.

Ateş, kişinin çok şişmanladığı kanısıyla rejim uygulaması ve aşırı derecede zayıflaması şeklinde kendini gösteren anoreksiya nevroza, aşırı yemek yedikten sonra yediklerinin kilo almasına neden olmaması için kusma şeklinde ortaya çıkan bulumia ve tıkınırcasına yeme bozukluğunun; kadınlar gibi erkeklerde de ortaya çıkabilen rahatsızlıklar olduğunu söyledi.

Bu hastalıkların erkeklerde seyrinin, kadınlardakine benzer olduğunu belirten Elif Ateş, başlangıç yaşının kadınlara göre erkeklerde daha geç olduğuna değindi. Erkeklerde bulumiada görülen kusma veya laksatif kullanma gibi telafi edici davranışlara daha az rastlandığını ifade eden Ateş, kadınlardan farklı olarak erkeklerde takıntılı şekilde egzersiz yapmanın sık görüldüğünü belirtti. Anoreksiya nevrozalı erkeklerde aşırı egzersiz yapmanın dikkati çektiğini belirten Ateş, şöyle konuştu:

''Kadınlardaki kısıtlayıcı diyetin karşılığı, erkeklerde aşırı egzersiz yapma. Kadınlarda kısıtlayıcı diyeti uygulamadığında duyulan anksiyete ile erkeklerde egzersiz yapmadığında duyulan anksiyete karşılaştırıldığında, erkeklerin duyduğu rahatsızlığın daha fazla olduğu görülmüş. Laksatif veya diyet haplarının kullanımı ise erkeklerde kadınlara göre daha az.''
         
AMAÇ KİLO VERMEK DEĞİL KAS YAPMAK         
Elif Ateş, erkeklerde ergenliğin, genç kızlara göre daha geç başlamasının yeme bozukluklarının erkeklerdeki başlangıç yaşını da yükselttiğini söyledi. Erkeklerde yeme bozuklukları başlama yaşının ortalama 18 olduğuna değinen Ateş, özellikle küçük yaşlarda vücut ağırlığı yüzünden yaşıtları tarafından alay edilen ve kızdırılan kişilerde bu rahatsızlıkların ortaya çıkabildiğini ifade etti. Erkeklerin beden imajı üzerine düşüncelerinin, 'ince olmaktan ziyade, kaslı olmak' şeklinde olduğunu belirten Ateş, ''Erkeklerde diyetin amacı, kadınlardan farklı olarak kilo vermek değil, kas kitlelerini artırmak'' dedi.

    
KASLI ERKEK OYUNCAKLARI ETKİLİYOR         
Kadınların ince görünmesi gerektiğiyle ilgili düşünceye varmalarında sosyokültürel baskıların etkisi olduğuna da dikkati çeken Elif Ateş, son yıllarda erkekler üzerindeki sosyokültürel baskının da arttığını vurguladı. Bunda, ideal erkek bedenine yönelik imajların etkili olduğunu savunan Ateş, şöyle konuştu:

''Bu konuda ABD'de bir çalışma yapılmış. Bu araştırmada, son 30 yılda yapılan oyuncaklara bakıyorlar. Kaslı erkeklerden oluşan oyuncakların artık revaçta olduğu görülüyor. Yapılan ölçümlerde, bu oyuncakların kas oranlarının normal bir insanda olamayacağı da hesaplanıyor. Oyuncak artışına paralel olarak ABD'deki erkeklere vücutlarını nasıl buldukları soruluyor. Buna verilen yanıtlara göre, ABD'li erkekler bedensel olarak kendilerinden hoşnutsuzlar.''

Bazı mesleklerin de erkeklerde yeme bozuklukları görülmesinde etkisi olduğuna işaret eden Elif Ateş, özellikle düşük kilonun gerekli olduğu spor dallarını yapan atletler, mankenler ve oyuncularda yeme bozukluklarına diğer mesleklere mensup kişilere oranla daha sık rastlandığını söyledi.

Ateş, yeme bozukluklarında erkeklerin kadınlara oranla daha az hekime başvurduklarını, başvuranların da tedaviye daha az süre ayırdıklarını sözlerine ekledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...