Ramazan ayında öğün sayısının azalması ve metabolizma hızının düşmesi nedeniyle vücut kilo almaya elverişli hale geliyor. Bu yüzden şeker, tatlı ve çikolata tüketiminin arttığı bayramda günlük kalori alımına dikkat etmek gerekiyor.

International Hospital Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilem İrkin, şeker tüketiminde günlük limitin kadınlarda 100, erkeklerde ise 150 kalori olduğunu belirtiyor.

Dilem İrkin, bayramda çok fazla ikram edilen ve tüketilen gıdaların başında çikolatanın geldiğini, kakao yağı yüksek olan bitter çikolataların kalp damar sağlığı konusunda üzüm ve yeşil çay kadar güçlü antioksidan etki yarattığını söylüyor. Ancak bitter çikolatanın da içeriğindeki şeker nedeniyle yüksek kaloriye sahip olduğunun unutulmamasında yarar var. Özellikle kakao yağından düşük çikolatalarda doymuş yağ içeriği daha fazla olduğundan, doymuş yağların kan kolesterolünde yükselmeye neden olacağı bilinerek dikkatli tüketilmesi gerekiyor.

İrkin, "Bayramda mutlaka tatlı tüketmek isteyenlerin mini kalori tablosuna bakmasında yarar var" diyor.

• 40 gr bitter çikolata 160 kalori
• 40 gr sütlü çikolata 230 kalori
• Bir adet baklava 150 kalori
• Bir kase sütlü tatlı ortalama 200 kalori.

ÇOCUKLARA MISIR ŞURUBU İÇEREN ŞEKERLEMEYİ SINIRLAYIN
Obezitenin her geçen gün hızla artması ve beraberinde getirdiği sağlık sorunları nedeniyle tatlı ve şeker tüketiminde çok seçici olmak gerekiyor. Ramazan Bayramı halk arasında “Şeker Bayramı” olarak bilindiğinden, bu bayramda çocukların şeker, çikolata ve tatlı tüketimi de artıyor. Dilem İrkin, şekerlemelerde pancar şekeri kullanılması gerekirken, artık bir çok şeker içeren besinde mısırdan elde edilen nişasta bazlı şekerin kullanıldığına, yaklaşık 700’e yakın üründe kullanılan bu şeker tipinin de genetiği değiştirilmiş mısırdan elde edildiğine dikkat çekiyor. Bu durumda insülin direnci artıyor, bu da kilo artışı ve diyabet riskini artırıyor. Çocuklarda hiperaktivite, dikkat bozukluğu, erken ergenlik gibi sağlık sorunları yaratabiliyor.

ÇOCUKLARI ŞEKERLE GEÇ TANIŞTIRIN
Çocuk beslenmesinde hiçbir yeri olmaması gereken rafine şekerin çocuklar için gerekli hiçbir besin öğesini bulundurmadığına değinen İrkin, en az üç yaşına kadar içinde şeker ihtiva eden her türlü besinin çocuğa verilmemesi gerektiğini ifade ediyor. Şekerin kaynağına çok dikkat edilmesi gerektiğini, basit şeker grubu olarak çocuklara sadece meyvelerden gelen şekerin yeterli olacağını anlatan İrkin, Ramazan Bayramı’ndaki tatlı alımında şunlara dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor:

• Hamur ve kızartma tatlılardan mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın.
• Çikolata yiyecekseniz seçiminiz bitter çikolatadan yana olmalı.
• Etiket okuma bilgisi kazanarak içeriğinde mısır şurubu ya da mısır nişastası içerenlerden mümkün olduğunca kaçınmaya çalışın ya da az tüketin.
• Şeker tüketiminin diş çürüklerine neden olduğu unutmayarak ağız içi temizliğine çok önem verin.
• Çocukların çok fazla miktarda tatlı ve şeker tüketmemesine dikkat edin. Tatlı olarak kalsiyum açısından da zengin sütlü tatlıları yemelerini sağlayın.
• Günlük iki litre su içmeye özen gösterin.