Kadınlarda görülen akneye dikkat!

Özellikle gençlerde önemli bir cilt sorunu olan akne birçok nedenden kaynaklanabiliyor. Erişkin kadınlarda görülen akne problemi ise hormonal sorunların habercisi olabiliyor.

ntv.com.tr 15.04.2015 - 09:42

Kadınlarda görülen akneye dikkat!

Androjen hormonlarının yüksek ve aşırı duyarlılığı, yağ bez salgılarında ve kıl foliküli içindeki hücre sayısındaki artış aknenin en önemli nedenleri. Kalıtsal ve hormonal faktörlerin yanında; hijyen, gıda, nemli ortam gibi çevresel etkenlerden dolayı da akne oluşabiliyor.

Aknenin temelinde yatan nedenin mutlaka doktor kontrolü ile belirlenmesi gerektiğini belirten Dermatoloji Uzmanı Dr. Hülya Sağlam, tedavinin aylarca hatta bazı durumlarda yıllarca sürebildiğini belirtiyor.

İLAÇ KULLANIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Retinoid grubu ilaçlar; şiddetli akne sorunlarında dermatolog kontrolünde kullanılıyor. Bu ilaçları kullanırken en sık karşılaşılan sorunun dudak, burun cilt ve göz mukozalarında gelişen kuruluk olduğunu belirten Dr. Sağlam, “Bu hastalarda belli dönemlerde kan kontrolü yapılarak karaciğer fonksiyonları değerlendirilmeli. İlaca bağlı yan etkileri azaltmak için hastalar uygun dudak koruyucu kremler ve yüz için bakım kremleri kullanmalı. Akne izlerinin artmaması, güneş lekelerinin oluşmaması ve hassaslaşan cildin korunması için cilt tipine uygun yağ içermeyen güneş koruyucuları kullanmak gerekir” diyor.

Sanılanın aksine çikolata, kuruyemiş gibi gıdalar doğrudan akne oluşumuna yol açmıyor.

KADINLARDA HORMONAL BOZUKLUĞU İŞARET EDEBİLİR

Akne problemi hormonal nedenlerle gelişebilen bir hastalık. Özellikle erişkin kadınlarda sıklıkla akne görülüyorsa mutlaka hormon tetkiklerinin yaptırılması gerekiyor, çünkü hormonal sorunların habercisi olabiliyor. Polikistik over sendromu olan kadınlarda akne ve tüylenme görülüyor. Hastaların, hem cilt bakımıyla hem de makyajla aknelerin görünürlüğünü azaltmak istediğini söyleyen Sağlam, “Makyaj için seçilen ürünlerin dermato-kozmetik ürünler olması ve hafif uygulanması önemli. Bu tip ürünler ilaçlarla kozmetikler arasında duruyor ve yağ dengesini kontrol edip tedavi edici nitelik taşıyor” diye konuşuyor.

Aknenin seyri ile gıdalar arasında doğrudan bir ilişki bulunmadığını kaydeden Dr. Sağlam’ın önerisi, tüm gıdalarda olduğu gibi abur cuburda da aşırı tüketimden kaçınmak yönünde.

TEDAVİ EDİLMEYEN AKNE İZ BIRAKIR

Akne tedavi edilmediğinde iz kalma riski artıyor. Akneleri sıkmak ve kaşımak iz kalma ihtimalini yükseltiyor. Özellikle kulak memesi ve dudakların birleştiği yere uzanan hizanın üzerinde kalan sivilcelerin sıkılmaması gerektiğini vurgulayan Dr. Sağlam’ın bir de uyarısı var: “Bu bölgede bulunan kan damarları doğrudan beyinle ilişkili olduğundan buradaki sivilcelerle aşırı oynamak beyinde hasara dahi neden olabiliyor.”

Dr. Sağlam akne tedavisinde; karbon peeling, fraksiyonel lazer ve dermaroller gibi dermatolojik yöntemlerin kullanıldığını sözlerine ekliyor.

Sayfa Yükleniyor...