Lipödem: Kadınların kabusu

Üst bedeniniz ince, bacaklarınız çok kalınsa lipödem sizin de kapınızı çalmış olabilir. Bacak ve kalçada aşırı yağ birikmesi sonucu oluşan lipödem, ileri boyutlara ulaştığında kişinin yürümesini engelleyerek hayatı kabusa çevirebiliyor.

ntv.com.tr 16.02.2016 - 11:11 | Son Güncelleme : 16.02.2016 - 11:15

Lipödem: Kadınların kabusu

Bölgesel olarak orantısız yağ birikmesi ile ortaya çıkan ve daha çok kadınlarda görülen lipödem, fiziksel sorunların yanı sıra kişiyi pikolojik olarak da olumsuz etkiliyor. Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Karacalar, lipödemin teşhisi ve tedavisiyle ilgili merak edilen noktalara değindi, sık sorulan sorulara şöyle cevap verdi:

Lipödem teşhisi nasıl konur?

Ayakbileği, alt bacak, diz çevresi, üst bacak ve popoyu çevresinde orantısız yağ birikmesi olur. Kişinin üst bedeni incedir. Bazen kol ve karın bölgesini de tutar. Lipödemli yağ dokusunun hissi normal yağ dokusunun hissinden farklıdır. Evrelerine göre ele gelen his değişir. Erken evrelerde sert yağ kitleleri ele gelirken, ileri evrelerde yumuşak ve gamzeli bir doku ele gelir. Özellikle diz çevresi ve iç bacakta doku yığılmaları meydana gelebilir. Teşhis muayene bulguları ile konabilir. Şüpheli durumlarda ya da destek olarak MR kullanılır.

Lipödem belirtileri nelerdir?

Anoreksialı lipödem hastalarında bile hastalıklı dokunun tam kaybolmadığı gözlemlenmiştir. Hastaların bir bölümünde sıkıştırmaya karşı çok hassas olur. Bir yere vurulduğu zaman çok kolay morarma oluşur.

Lipödemle birlikte görülen hastalıklar nelerdir?

Hastalığın ileri evrelerin lenf damarları olaya dahil olabilir. Bu durumda teşhis lipölenfödem olur.

Lipödemde diyet ve egzersiz nasıldır?

Lipödemi tedavi eden bir diyet ya da egzersiz programı bulunmuyor. Lipödem diyete dirençli bir sorun olarak bilinir. Ancak kişiye özel zararlı besinler yasaklanabilir. Bazı kadınlar alkol alımı sonrası şikayetlerin arttığını belirtmektedir. Ancak sorunun ilerlemesini yavaşlatıcı yangı giderici diyet yararlı olabilir. Egzersizler arasında özellikle yüzme gibi yatay sporlar etkilidir. Yürüyüş ve bisiklete binme dolaşımı arttırdığı için yararlıdır. Ancak özellikle dize yük bindiren ağır sporlardan kaçınılmalıdır.

Lipödemin psikolojik etkileri nelerdir?

Hastanın sorunlu bölgeleri gizleme eğilimi, rahat kıyafet, etek, çizme giyememesi, rahat spor yapamaması, özgüven sorunları önemli psikosoyal stres nedenidir.

Lipödemin ameliyatsız tedavisi nasıldır?

Özellikle basınçlı çoraplar sorunun ilerlemesini yavaşlatır. Toplardamar ve lenf kan akımını hızlandırır. Ek olarak kompresif tedavi semptomları hafifletir. Manuel lenfatik drenaj özellikle ağrı gibi yakınmaları hafifletir.

Lipödem nasıl tedavi edilir?

Öncelikle sorunlu yağın olabildiğince uzaklaştırılması gerekir. Ancak lipödemde yağ alınması ile lipödemi olmayan bir kişiden yağ alınması prensipleri aynı değildir. Lipödemde yağı alırken toplardamar ve lenf damarlarına hasarın minimum olması gerekir. Ayrıca amaç sadece yağın alınması değil bacağın şekillendirilmesi ve doku sıkılaşmasının sağlanmasıdır.

Klasik liposuction normal yağlanmada etkili bir yöntem olmasına rağmen lipödemde tercih edilmez. Aslında lipödem tedaviside bölgeye göre planlama yapmak gereklidir. Alt bacak ve diz çevresi için superdry teknik kansız ortamda ıslak bir şekilde işlem sonunda sonucu görerek yapılan bir yöntem olarak oldukça etkilidir. Basen ve iç bacaklar için ise ultralipo, vaser 4D ya da lazer multiplexin kombinasyonları yapılır.

Sayfa Yükleniyor...