Bir miktar akıntının normal olduğunu ve üreme çağındaki her kadında bir miktar şeffaf, kaygan ve kokusuz akıntı olduğunu, normal kabul edilen bu sıvıya fizyolojik vajinal akıntı dendiğini belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü'nden Doç. Dr. Tolga Ergin, vajinal enfeksiyonlar hakkında şu bilgileri verdi:

“Bu akıntı; renksiz ve kokusuzdur, kaşıntı, irritasyon yapmaz. Fizyolojik vajinal akıntı, adet periyodu içinde yumurtlama gününe yaklaştıkça artma eğilimindedir. Yumurtlama döneminde bu akıntı artabilir ve sümüksü ve şeffaf bir görünüm alır. Bel ağrısı enfeksiyona işaret edebilir. Vajinal enfeksiyonlara vajinit, rahim ağzı enfeksiyonlarınaysa servisit denir. Bunlar, fizyolojik olmayan vajinal akıntılar. Bu hastalarda akıntı daha bol miktarda, kötü, rahatsız edici kokudadır. Ayrıca kaşıntı görülebilir. Servisitlerse akıntılar yanında, kendilerini kasık ve bel ağrılarıyla belli eder. Yabancı madde ayırımı, genital bölgede kullanılan parfümler, pedler, vajinal tamponlar veya prezervatif gibi yabancı maddeler vajinada tahriş yaparak akıntıya neden olabilir.

İDRAR YAPARKEN AĞRI VARSA DİKKAT
Kıvamlı akıntılarla kaşıntı şikayetleriyse mantar enfeksiyonuyla ilişkili. Enfeksiyona dış genital organlar da katılır. Bunun sonucu genital bölgede kızarıklık, ağrı ve şişlik oluşur. Mantar enfeksiyonu bazen idrar kanalını da etkileyerek idrar yaparken ağrıya neden olabilir. Bazı vajinal enfeksiyonlarsa sessiz seyredebilir ve zamanla komplikasyonlara sebep olabilir.

VAJİNAL ENFEKSİYONDAN KORUNMAK İÇİN BUNLARI YAPIN
- Genital bölgenin nemli kalması, mantar başta olmak üzere bazı enfeksiyonlar için uygun zemin hazırlar. Genital bölgenin temizliğinde özellikle bu amaçla üretilmiş ürünleri tercih edin.
- Sentetik iç çamaşırları hava sirkülasyonunu engeller ve nemi emmez. Pamuklu çamaşırları tercih edin ve sık değiştirin.
- Renkli tuvalet kağıtları, parfümler, kokulu kişisel hijyen ürünleri ve sabun genital bölgenin düşmanları. Bu ürünleri kullanmamaya gayret edin.
- Sanılanın aksine vajina içini su veya başka bir şeyle yıkamak hijyenik bir davranış değil. Bu şekilde bir uygulama vajina içerisinde bulunan mikro-organizmalarla o bölgedeki asit-baz dengesini değiştirir.
- Tuvalet sonrası temizliği önden arkaya doğru yapın.
- Vajinal tamponların kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, tamponun sık aralıklarla değiştirilmesi. Tamponlar uygun kullanıldıklarında vajinanın doğal ortamını bozmaz. Ancak uzun süre vajina içinde kaldığında bu tamponlar enfeksiyon gelişimi bir yana, hayatı tehdit eden enfeksiyonlara bile neden olabilir.
- Islak mayoyla kalınmaması da oldukça önemli. Ayrıca klorlu su vajinal asit ortamını etkileyebildiği için havuz sonrası hemen duş almak unutulmamalı.
- Vajinal enfeksiyonların büyük bir kısmı cinsel ilişki sırasında bulaşır. Uzun süreli tek eşli ilişkiniz yoksa mutlaka cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı önlem alın. Bu hastalıklardan korunmanın tek ve en etkili yolu, prezervatif.