İstanbul Nişantaşı’ndaki bir kafede yapıldığı belirtilen botoksun, merdivenaltı uygulamaları bir kez daha gündeme getirdiğini belirten Türk Dermatoloji Derneği uzmanları uyarıda bulundu.

Hem tedavi hem de estetik uygulamalarda kullanılan botoks yöntemi konusunda bilgi veren Dernek Başkanı Doç. Dr. Güneş Gür Aksoy, kafede botoks yapılmasının suç olduğunu söyledi:

“Botoks yaptırırken sağlığınızı tehlikeye atmayın" diyen Aksoy şunları söyledi:

"Botoks işlemi, Botilinum toksin adı verilen ve bir bakteriden elde edilen bir kozmetik ürünle yapılmaktadır. Ülkemiz botoks kullanımının hızla arttığı ülkelerin başında gelmektedir. Ancak bu durum hastaların ne yazık ki hekim olmayan veya konusunda uzman olmayan kişilere botoks uygulaması yaptırmasına da neden olmaktadır.

TIBBİ VE KANUNİ SUÇ

Botoks uygulamasının hekimlerce yapılması, hasta sağlığı açısından kaçınılmaz bir gerekliliktir. Botoks uygulaması tıbbi bir uygulamadır ve sterilizasyonun olduğu uygun koşullarda yapılmalıdır. Bu nedenle muayenehane, tıp merkezi, hastane gibi yerler dışında bu işlem yapılmamalıdır. Botoks uygulamasının uygun şartları taşımayan yerlerde yapılması ve hekim olmayan kişilerin hekimlik alanında faaliyette bulunması tıbbi ve kanuni anlamda suçtur.” 

"DERMATOLOG YA DA PLASTİK CERRAH DIŞINDA YAPTIRMAYIN"

Bu uygulamanın, uzmanlık eğitimleri sırasında bu konuda teorik ve pratik eğitimler alan dermatoloji, kulak burun boğaz, baş- boyun cerrahları ile plastik cerrahi uzmanlarının bulunduğu merkezlerde yapılması gerekiyor.

Doç. Aksoy, “Daha önce kamuoyunda yer alan haberlerden de bilindiği üzere hekim olmayan kişilerin uygun olmayan koşullarda yanlış malzemelerle botoks ve dolgu uygulamaları yaptıkları görülmüştür. Bu tür işlemler tıbbi olarak olmamakla beraber ayrıca insan sağlığına da direkt tehdit oluşturmaktadır” dedi.

TÜRK KULAK BURUN BOĞAZ VE BAŞ BOYUN CERRAHİSİ DERNEĞİ'NDEN AÇIKLAMA (CEVAP VE DÜZELTME METNİ) 

"Yüz bölgesini ilgilendiren botoks uygulamaları dahil olmak üzere tüm yüz estetiği işlemleri Kulak Burun Boğaz (KBB) Hastalıkları Uzmanlık Eğitim Müfredatı içinde yer almaktadır. Özetle ülkemizde KBB uzmanlarının hukuken botoks yapmaya hak ve yetkileri vardır."