Kahvaltıda ezber bozan araştırma

ABD ve İngiltere kaynaklı araştırmalar, kahvaltı hakkındaki yaygın kanıyı değiştirecek nitelikte. Buna göre kahvaltıyı atlamak, obeziteyi tetiklemiyor, metabolizmayı etkilemiyor ve ciddi fiziksel bir soruna yol açmıyor.

Haberler - Anadolu Ajansı 25.08.2014 - 17:05

Kahvaltıda ezber bozan araştırma

Bugüne kadar sanılanın aksine kahvaltının günün en önemli öğünü olmayabileceği ortaya çıktı.

ABD ve İngiltere'de yapılan araştırmalar, kahvaltıyı atlamanın, obeziteyi tetiklemediğini, metabolizmayı etkilemediğini ve ciddi fiziksel bir soruna neden olmadığını gösterdi

Alabama Üniversitesi'nden bilim insanları, kilo vermek isteyen 300 gönüllüyü 2 gruba ayırdı. İlk gruptakiler düzenli olarak kahvaltı yaptı, diğer gruptakiler ise kahvaltıyı atladı. 4 ay sonra gönüllülerden hiçbirinin kilo vermediği belirlendi.

Başka bir araştırmada da 6 hafta boyunca kahvaltı yapan ve ilk öğünü atlayan iki gruptaki katılımcıların kilosu, kolesterol ve kan şekeri düzeyi incelendi.

Bilim insanları, kahvaltı yapanların sabah daha enerjik olması dışında iki grup arasında farka rastlamadı. Sanılanın aksine, kahvaltıyı atlayan katılımcıların öğle ve akşam aşırı derecede yemediği de vurgulandı.

Sayfa Yükleniyor...