'Kahvehaneler mini Çernobil gibi'

TBMM Sağlık Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Cevdet Erdöl, toplumun, 23 yıl önce Çernobil'de yaşanan nükleer patlamanın psikolojik etkisinden halen kurtulamadığını, ancak sigara içilen kahvehanelerin adeta ''mini bir Çernobil'' gibi faaliyet gösterdiğini söyledi.

20.05.2009 - 10:16

'Kahvehaneler mini Çernobil gibi'

Sigara yasakları şeklinde nitelendirilen bazı uygulamaları, tiryakiler dışında kalanların özgürlüğü olarak tanımladığını belirtten TBMM Sağlık Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Cevdet Erdöl, toplumda bazı kişilerin zevk aldıkları bir işin, başka kişilerin kanser ve kalp gibi hastalıklara yakalanmasına yol açmasını önlemek adına adımlar attıklarını, buradaki asıl amacın pasif içicilik yüzünden insanların hastalıklara yakalanması ve hayatını kaybetmesini önlemek olduğunu kaydetti.

Tiryakilerin de daha az zarara uğramaları hedeflenerek kapalı ortamlarda sigara tüketimini engellediklerini vurgulayan Erdöl, ''Kansere yol açan, kalp rahatsızlıklarını ve diğer hastalıkları arttıran sigara, kahvehane gibi bir ortamda toplu halde içildiğinde tiryaki kadar tütün almayan kişilerde de inanılmaz sağlık risklerine yol açıyor. Aslına bakarsanız herkes, 'paket Çernobil'i' cebinde taşıyor. Biz bu durumun ciddi sağlık sorunu olduğunu düşünüyoruz'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...