Kahvehanelerdeki sinsi tehlike

Yapılan bir araştırmada, sigara içmeyen kahvehane müdavimlerinin yarısının nefeslerindeki karbonmonoksit oranı, aynı ortamda sigara kullanan kişilerle eşit düzeyde çıktı.

Anadolu Ajansı 03.03.2009 - 12:06

Kahvehanelerdeki sinsi tehlike

Ankara'da 3 ayrı kahvehanede toplam 182 kişi üzerinde yapılan araştırmada kahvehanedeki müşterilerin nefeslerindeki karbonmonoksit (egzoz gazı) miktarı ölçüldü. Araştırmaya katılanlardan sigara içmeyen 33 müşterinin yaklaşık yarısında (yüzde 45) karbonmonoksit düzeyi 10 ppm'nin (parts per milyon-milyon hacimdeki oran) üzerinde bulundu.

Kahvehanedeki sigara içenlerin hemen hemen tamamında (yüzde 96) ise karbonmonoksit düzeyi 10 ppm'nin üzerinde çıktı. Aynı mahallede yaşayan, ancak sigara içmeyen ve kahvehane müşterisi olmayanların nefeslerindeki karbonmonoksit düzeyi de 3 ppm olarak belirlendi.

Bu oranın sigara kullanmayan kişilerde sıfıra yakın olduğunu, 1-3 arasındaki ppm değerinin normal sayılabileceğini anlatan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Nazmi Bilir, Bilir, ''Nefesteki karbonmonoksit oranı 10 ppm ve üzerinde olduğunda bazı sağlık sorunlarına yol açması kaçınılmazdır'' şeklinde konuştu, yaptıkları araştırmada, sigara içen ve bu kişilerle kahvehanede aynı ortamda bulunanların bazılarında karbonmonoksit oranının 20 ppm'nin bile üzerinde çıktığını belirtti.

19 TEMMUZDA YASAK GENİŞLİYOR
''Dumansız hava sahası'' uygulamasının 19 Temmuzdan itibaren genişleyeceğini, kahvehane, cafe ve bar gibi yerlerde de tütün yasağı geleceğini hatırlatan Bilir, tiryakilerin uygulama başlamadan bu kötü alışkanlıklarından vazgeçmelerinin hem kendilerinin hem de çevrelerinde zarar verdikleri kişilerin yararına olacağını belirtti.

Bilir, ''Böyle ortamlarda bu düzeydeki karbonmonoksit gözlerde sulanma, baş ağrısı gibi yakınmalara yol açarken, uzun süre bulunanlarda ise akciğer kanseri ve kalp krizi riski artmaktadır. Kahvehaneler hoşça vakit geçirilen yerler olmakla birlikte, sigara dumanından kaynaklanan bir tehlikenin de kaynağıdır'' uyarısında bulundu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...