Kalbe yeni düşman bulundu

Britanya Kalp Vakfı'nın desteklediği araştırmada, kötü kolesterol LDL'nin yanı sıra, Lp (a) olarak adlandırılan "lipoprotein"in de kalp hastalığına yol açabileceği belirlendi.

Anadolu Ajansı 24.12.2009 - 12:45

Kalbe yeni düşman bulundu

Bilim adamları, az bilinen bir tür "kötü kolesterolün" kalp hastalıkları riskini artırabildiğini saptadı.

Birleşik Krallık medyasında çıkan haberlere göre, araştırma çerçevesinde Britanya ve Avrupa'da 16 bin kişinin genleri incelendi ve lipoproteinin üretimini kontrol eden 2 gen bulundu. Bu genlerin kalp hastalıklarıyla kuvvetli bağlantısı olduğu tespit edildi.

Araştırma prestijli New England Journal of Medicine dergisinde yayımlandı. Araştırmayı kaleme alan Oxford Üniversitesi'nden Prof. Hugh Watkins, "İyi kolesterol olarak bilinen HDL ile zararlı LDL kolesterolünü hepimiz biliriz ancak bu saptanan, dikkat etmemiz gereken üçünçü bir sınıf kolesterol" dedi.

ALTI KİŞİDEN BİRİNDE KALP KRİZİ GENİ VAR
Watkins, "Artık Lp(a)'nın kalp hastalığının nedenlerinden biri olduğunu biliyoruz. Lp(a)'yı düşüren tedavilerin kalp krizlerini gerçekten önleyip önlemeyeceğini öncelikle araştırmalıyız" diye konuştu.

Lipoproteinin kalp hastalığı riskini nasıl artırdığı bilinmiyor ancak vücudun kan pıhtılarını çözme yeteneğini olumsuz etkiliyor olabileceği düşünülüyor. Araştırmanın yazarlarından kalp-damar genetiği konusunda uzman Prof. Martin Farrall da her 6 kişiden birinin kalp krizi riskini yüzde 50 artıran genlerden birini veya birden fazlasını taşıdığını söyledi.

Ancak Farrall, Lp (a)'sı yüksek olanlarda risk artışının LDL seviyesinin yüksekliğinin yarattığı riskten daha düşük olduğunu belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...