Kalbi sağda bulunan hastaya by-pass

Kayseri'de, dünyada 40 kişide görülen bir rahatsızlık nedeniyle kalbi sağda bulunan bir hastanın, tıkalı olan 5 damarı değiştirildi.

Anadolu Ajansı 29.11.2010 - 14:02

Kalbi sağda bulunan hastaya by-pass

Acıbadem Kayseri Hastanesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, yaklaşık 10 yıl önce geçirdiği beyin ameliyatı için yapılan testlerde karaciğerinin solda, mide ve kalbinin sağda olduğu belirlenen emekli İsmail Kıyak (62), vücudun sağ tarafında bulunan kalbi nedeniyle ciddi sağlık sorunları yaşadı.

Tıp dilinde ''Situs İnversus Totalis'' olarak adlandırılan ve dünya tıp literatüründe bildirilmiş 40 vakada bulunan bir rahatsızlıkla dünyaya gelen İsmail Kıyak, nefes darlığı ve kalp sıkışması şikâyetiyle hastaneye başvurdu. Muayenede ''Akut Koroner Sendrom'' tanısı konularak koroner anjiyografi yapıldı.

Koroner anjiyografisinde kalbini besleyen üç ana damar ve dallarında daralma ve tıkanıklıklar bulunduğu tespit edilen Kıyak, Kalp-Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. İlhan Mavioğlu tarafından ameliyat edilerek 5 damarı değiştirildi.

Doç. Dr. Mavioğlu, hastanın karaciğerinin solda, midesinin ise sağda olduğunu ancak sağlıklı bir şekilde çalıştığını belirtti. Hastanın asıl sorunun kalbinde olduğunu ifade eden Doç. Dr. Mavioğlu, şunları kaydetti:

''Kalbin sağda olması by-pass ameliyatını da zorlaştırdı. Göğsün sağ tarafındaki atar damarı kullanmak zorunda kalarak ameliyatın büyük bir kısmını hastanın sol tarafından yaptık. Ameliyat toplam 3 saat sürdü. Hastamız şimdi gayet sağlıklı, kalbindeki sıkıntılar giderildi, rahatlıkla nefes alıp verebiliyor.''

Doç. Dr. Mavioğlu, ''Türkiye'den daha önce dünya tıp literatürüne giren bizimki gibi bir hasta daha var ancak, bu benim 20 yıllık hekimlik hayatımda ilk defa gördüğüm bir vaka'' ifadesini kullandı.

Son 2-3 aydır nefes almakta zorlandığını ve günlük yaşamında sıkıntılar yaşadığını vurgulayan Kıyak, açıklamasında, şunları ifade etti:

''Artık nefes almak bile azaba dönüşmüştü, nefes almaktan korkar hale gelmiştim. Yıllar önce beyin ameliyatı geçirdim, aynı zamanda şeker hastasıyım. 10 yıldır insülin kullanıyorum. Kalbimde sıkıntılar başlayınca ameliyat olmayı kabul ettim. Şimdi rahatça nefes alabiliyorum''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...