Kalbin için 'harekete geç'

Türk Kalp Vakfı tarafından gerçekleştirilen ve Acıbadem Fulya Hastanesi’nin katkıda bulunduğu 26. Kalp Haftası etkinliklerinde hareketli yaşamın önemi bir kez daha vurgulandı.

15.04.2014 - 14:13

Kalbin için 'harekete geç'

Türk Kalp Vakfı 26. Kalp Haftası programı çerçevesinde hareketin önemine dikkat çeken Acıbadem Fulya Hastanesi Spor Hekimi – Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Tolga Aydoğ, kalp sağlığı açısından hareketli yaşamın ve düzenli egzersizin vazgeçilmez olduğunu söyledi.

Özellikle kadınlarda egzersizin önemi konusunda önemli bilgiler veren Prof. Dr. Aydoğ, hareketsiz bir yaşamın kalp hastalıkları açısından sigaradan bile daha zararlı olduğunu belirtti. Aydoğ, egzersizin kalp açısından birincil önlem olduğunu belirterek, “Yaş ve kilo ayrımı yapmadan herkesin kendine uygun bir egzersiz belirleyerek bu egzersizi yaşam biçimi haline getirmesi gerekiyor. Yapılan araştırmalar ortaya koyuyor ki, hareketsiz bir hayat kalp hastalıkları açısından en önemli risk faktörü. Özellikle oturarak çalışanlar ani kalp krizi açısından daha yüksek risk altında” açıklamasında bulundu.

500 ÇOCUĞA SAĞLIK EĞİTİMİ VERİLDİ
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Selda Özçırpıcı da özellikle son yıllarda çocukların hareketsiz yaşama daha çok yöneldiğine dikkat çekti, düzenli spor yapmayan çocuklarda önemli sağlık sorunlarının gözlenebildiğini söyledi.

Kalp ve kişilik ilişkisi üzerine çocukları bilgilendiren Klinik Psikolog Nuray Sarp, özellikle belirgin 2 kişilik tipinin birinde insanların daha sakin yapıda olduğunu, diğerinde ise daha stresli ve aceleci yapıda olduğunu belirterek bu farkın dolaylı olarak kalp sağlığını da etkilediğine dikkat çekti.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Hande Seven ise çocuklara sağlıklı beslenme konusunda önemli bilgiler verirken, Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Arzu Özgeneci Öngün, hijyenin kalp sağlığındaki önemine değindi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...