Kalça çıkığında erken teşhis iyileşme şansını arttırıyor

Çocuklarda görülen sakatlıkların erken tanısı, tedaviyi kolaylaştırarak, hiçbir iz kalmadan iyileşme şansını arttırıyor.

19.03.2009 - 15:18

Bayındır Hastanesi Kavaklıdere Radyoloji bölümünden Dr.Aylin Akın, kalça çıkıklarının yüzde 90’ının, geleneksel yanlış uygulamalardan kaynaklandığını belirterek, kundaklama, baş aşağı sarkıtma gibi yöntemlerin uygulanmaması durumunda, kalça çıkığının kendiliğinden iyileşebildiğini söyledi.

Bebeklerde geleneksel yanlış uygulamalar nedeniyle, Türkiye’de kalça çıkığı sorununun diğer ülkelere göre daha büyük olduğunun altını çizen Akın, şunları kaydetti : “Eldeki verilere göre 3 aydan büyük bebeklerde kalça çıkığı sıklığı yüzde 1 ila yüzde 1.5dir. Bu durumda, her yıl ülkemizde 1000 ila 1.5000 yeni kalça çıkığı sakatlığı ortaya çıkmaktadır. Geriye kalan yüzde 10 kalça çıkığı sakatlığının, özellikle doğal iyileşmenin gerçekleştiği 1 ayın sonunda tespit edilmesi çok önemlidir. Erken tanı konan bebeklerde, bandaj gibi konservatif tedavi yöntemleri yeterli olmakta, tanı geciktiğinde ise cerrahi girişim gerekmektedir. Cerrahi girişimin başarı oranı konservatif yönteme göre düşük, komplikasyon oranı yüksektir”

Bebeğin kalçalarının yana doğru rahat bir şekilde açılmaması ya da bu hareketleri yaparken kalçada kayma ve ses duyulmasının, kalça çıkığı şüphesini uyandırması gerektiğine dikkat çeken Akın, “Kalça çıkığı şüphesi olan bebeklerde yalnızca muayene yeterli olmayıp, bu yaş grubunda röntgen çekilmesinin de değeri yoktur. İlk 4 ayda yapılacak olan ultrason, kalça çıkığı erken tanısındaki, bilinen en üstün ve zararsız yöntemdir. Kalça ultrasonu, tanı koymanın yanısıra, çıkığı sınıflandırarak tedavi planında ve takibinde de kullanılmaktadır. Ultrason ile taramanın yaygınlaşması sonrasında, tedavi maliyetleri önceki döneme oranla yüzde 40 oranında azalmıştır” dedi.

Akın, kalça ultrason tetkikinin bir çok alanda olduğu gibi, deneyim, bilgi ve uygun teknik gerektirdiğini ifade etti. Akın, yetkin bir merkezde, doğru teknikle yapılan kalça ultrasonunun, hayat boyu taşınacak sakatlığa engel olacağını belirterek, “Bebeğin ilk aylarında yapılan kalça ultrasonu, bu önlenebilir sakatlıkta, kabul edilen en erken ve en önemli tanı yöntemidir” dedi.

Sorularınız için: ntvmsnbc@bayindirhastanesi.com.tr

www.bayindirhastanesi.com.tr

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...