Kalp ameliyatına canlı yayınla katıldılar

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ve Türk Kardiyoloji Derneği'nin işbirliğiyle gerçekleştirilen uygulamalı eğitimde, doktorlar, kalp ameliyatına canlı yayınla katıldı.

01.06.2010 - 17:04

Kalp ameliyatına canlı yayınla katıldılar

ÇOMÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kardiyoloji Ünitesi Anjiyo Laboratuvarı'nda, 37 yaşındaki bir hastanın kalbindeki deliklerin kapatılması için yapılan ameliyat, doktorların bulunduğu salona canlı yayınla aktarıldı.

Uygulamalı eğitim çalışmasına katılan doktorlar, canlı yayınla bağlandıkları ameliyathanedeki meslektaşlarıyla görüşüp, ameliyata eşlik etti.

ÇOMÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ertuğrul Ercan, Türkiye'deki yaklaşık 20 üniversiteden öğretim elemanının katılımıyla, konjenital kalp hastaları ve kalp kapağı hastalıkları çalışma grubu toplantısı yaptıklarını söyledi.

Laboratuvardan salonda bulunan katılımcılara ameliyattan canlı görüntü aktarıldığını kaydeden Ercan, ''Ameliyata aldığımız hastamızın kalbinde delik vardı. Vakayı canlı yayında tartışarak birlikte uyguladık. Önerileri de dikkate alarak ameliyatı gerçekleştirdik'' dedi.

Eskiden, deliklerin açık kalp ameliyatıyla kapatıldığını ve son yıllardaki gelişmelerle, uygun görülen hastaların ameliyata gerek kalmadan katedral yöntemle tedavi edilmeye başladığını ifade eden Prof. Dr. Ercan, burada yapılan ameliyatın başarılı olduğunu, hastanın herhangi bir problem olmaması durumunda yarın veya perşembe günü taburcu edilebileceğini kaydetti.

Türk Kardiyoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Oktay Ergene ise, doğumsal kalp hastalığının erişkin yaşlara nadiren ulaştığını belirtti. Hastada, temiz kan tarafından, kirli kan tarafına ciddi bir kan geçişine neden olan durumun söz konusu olduğunu ifade eden Ergene, ''Çok uzun süreler bunu kendi halinde açık bırakacak olursanız, bu kan geçişi nedeniyle akciğer yatağındaki basınçta yükselme oluyor ve kişiler hayatlarının normal süresini yaşayamıyorlar. Bunun belirli bir noktada mutlaka kapatılması gerekiyor. Bugün yaptığımız işlem de, onlardan bir tanesi'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...