Kalp hastalarına sıcak hava uyarısı!

Sıcak havanın kalp sağlığına etkilerine dikkat çeken Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez, kalp hastalarına ilaç uyarısında bulundu, bazı ilaçların tekrar düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

kalp hastası.jpg

Kalp krizi geçirme yaşının çok aşağılara indiğini dile getiren Doktor Bingür Sönmez, sorumlulukları artan gençlerde stresin kalp krizini tetiklediğine işaret etti.

Prof. Sönmez, "Özellikle çok iyi eğitim alan gençler yeterli mesleki deneyimi olmadan hayata atılıyorlar. 35 yaşında Airbus kullanan pilotlar görüyorsunuz. Ya da CEO görüyorsunuz, 300-500 insandan sorumlu. Dolasıyla kalpleri bu strese tahammül edemiyor. Biz bunları özellikle çok zengin, büyük holding sahibi ailelerin çocuklarında görüyoruz. Amerika'ya gidiyorlar çok iyi eğitim alıyorlar. 24-25 yaşında gelip holdingin başına geçiyorlar. Tahsil çok yüksek ama deneyim sıfır. Böyle olunca stresten mide ülseri olup, erken yaşta kalp krizi geçirebiliyorlar" dedi.

Erken tanı ve tedaviler sayesinde kalp krizinden ölüm ve kalp hastalıklarından sakat kalma sayısının azaldığına dikkati çeken Sönmez, "Ama hastalık çoğaldı. Çünkü erken tanı konuyor. Hatta bazı sessiz kalp hastalıkları da çok erken tanı konularak, tedavi edilebiliyor. Bunun için de ülkenin her tarafına yayılmış olan genç kardiyologlara, cerrahlara teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Yazın gelmesiyle sıcaklıkların arttığına işaret eden Sönmez, özellikle bazı hastaların ilaçlarının tekrar düzenlenmesi gerektiğini vurguladı, yazın gerek ter gerek idrarla fazla su kaybedildiğine işaret ederek şunları kaydetti:

"Kaybedilen suyu mutlaka yerine koymak gerekiyor. Bu ciddi şekilde hastaların elektrolit dengesini bozuyor. Kışın kullandıkları kadar idrar söktürücü kullanmamaları gerekiyor. Daha az idrar söktürücü kullanmaları lazım. Özellikle sıcak havalarda güneşin direkt geldiği 11.00-16.00 saatleri arasında güneş altında bulunmamaları gerekiyor. Kalp hastalarının mümkün olduğunca sıcak havalarda beyaz ve bol giyinmeleri gerekiyor. Az az, sık sık yemek yemeliler. Bol karbonhidratlı, yağlı ürünlerden kesinlikle uzak durmaları gerekiyor. "

VİDEO: KALP KRİZİ ANINDA NE YAPMALI?

Sayfa Yükleniyor...