Kalp hastalarına sıcak uyarısı

Kalp hastalarının, yağışlı günlerin ardından aniden bastıran, bu hafta sonundan itibaren de etkisini artırması beklenen sıcak havalarda dikkatli olmaları istendi.

Anadolu Ajansı 20.05.2009 - 14:09

Kalp hastalarına sıcak uyarısı

Adana Kardiyoloji Merkezi'nden Kardiyolog Dr. Farşid Farşidoğlu, sıcak havaların başlamasının, kalp hastalıklarında artışı beraberinde getirdiğini söyledi.

Aşırı sıcakların havadaki nemle birleşmesinin, özellikle kalp hastalığı bulunan kişiler için ciddi sorunlara zemin hazırladığını vurgulayan Farşidoğlu, ''Özellikle kalp yetersizliği tanısı olan hastaların, sıcaklığın ve nemin en üst düzeyde olduğu saatlerde dışarı çıkmamalarını önemle tavsiye ediyoruz'' dedi.

Söz konusu hastalarda, zaten kalbin kasılma gücündeki zayıflama nedeniyle yaşam fonksiyonlarının sınırda olduğunu belirten Farşidoğlu, şunları söyledi:

''Havanın sıcak ve nemli olması, bu  hastaları zor duruma, hatta hayati tehlike olan bir tabloya sokabilmekte. Kalp ve damar tıkanıklığı olan hastaların da bu konuda tedbiri elden bırakmamaları gerekiyor. Özellikle önceden kalp damarlarına müdahale tanısı konmuş, örneğin by-pass, balon ve stent girişimi olan hastalar, bu konuda çok dikkatli olmalılar.''

SIVI KAYBI DÜŞÜK TANSİYONA NEDEN OLUR

kalp ve damar hastalığı bulunan kişilerin, dışarı çıkmak ve gezinti için akşam havanın serinlediği zamanları tercih etmesi gerektiğini ifade eden Farşidoğlu, ''Ayrıca, aşırı terleme ile kaybedilen vücut suyunun, su ve meyve suyu gibi sıvı takviyeleriyle hemen telafi edilmesi gerekir. Aşırı sıvı kaybından dolayı ani tansiyon düşüşleri, kalp krizine kadar ilerleyen problemler yaratabilmekte'' diye konuştu.

Adana Meteoroloji İşleri Müdürlüğü yetkilileri de Çukurova'da bu hafta sonundan itibaren yaz sıcaklarının kendisini oldukça hissettireceğini kaydetti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...