Kalp krizinde 13 gen sorumlu

Bugüne kadar alanındaki en geniş kapsamlı ‘koroner kalp rahatsızlığı’ araştırmasının sonuçları tıp dünyasında heyecan yarattı. 140 bini aşkın kalp hastasıyla yapılan araştırma, kalp kriziyle bağlantılı 13 geni ortaya çıkardı.

NTV Haber 07.03.2011 - 16:31

Kalp krizinde 13 gen sorumlu

İngiltere, İzlanda gibi Avrupa ülkelerinin yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri'yle Kanada'dan da bilim adamlarının katıldığı 167 kişilik bir ekip 140 bini aşkın kalp hastası üzerine DNA araştırmaları yürüttü.

Hastaların genetik kodlarını değerlendiren ekip, kalp hastalığı olan kişilerde ortak DNA çeşitlemelerini inceledi.

Araştırmanın sonuçları ise çarpıcıydı. Zira bilim insanları, kalp krizini tetikleyen koroner kalp hastalıklarına neden olan 13 gen keşfetti.

Keşifle birlikte, gelecekte bir kalp krizi geçirme riski altında olan kişilerin tespit edilmesine bir adım daha yaklaşıldı.

Ekip başkanları, bu genlerden bazılarının hâlihazırda bilindiğini ancak pek çoğunun yeni keşfedildiğini açıkladı. Bir sonraki adım bu genlerin nasıl çalıştığını anlamak. Böylece yeni tedaviler de geliştirilebilecek.

Kalp hastalıkları nedeniyle, her yıl dünya ölçeğinde yaklaşık 800 bin kişi yaşamını yitiriyor. Bu sayı her geçen yıl büyük bir hızla artıyor.

Bugüne kadar kalp hastalıklarıyla ilgili yapılan en geniş kapsamlı araştırmanın sonuçları ise henüz yayımlandı...

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...