NTV

Kalp krizinden ölüm sıcak havada artıyor

ntv.com.tr

Sağlık
Kalp krizinden ölüm sıcak havada artıyor.jpg

Sıcak hava ve nem, vücuttan sıvı ve tuz kaybı, tansiyon dengesizliği, kan akışkanlığında azalma ve kolesterolde yükselme gibi sonuçlar doğuruyor. Yani kalbin iş yükünü artıran sıcak havalarda, kalp hastalığı nedeniyle ölümlerde artış görülüyor.

Vücuttaki su-tuz ve tansiyon dengesinin çok daha hassas olması, aynı zamanda hipertansiyon ve şeker hastalığının da daha çok görülmesi nedeniyle, sıcak havalar özellikle ileri yaştakilerde kalp krizi riskini artırıyor.

Göğüs ağrısı, nefes darlığı, çarpıntı, fenalaşma, bayılma gibi şikayetler, kalp krzinin en önemli belrtileri arasında. Kardiyoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Yolcu, kalp krizinde ilk yardımın önemine dikkat çekti.

Bu belirtilerin varlığında hastanın sıcak ortamdan uzaklaştırılıp serin (Klimalı ortam değil) bir yere alınması ve bir an önce en yakın hastaneye götürülmesi gerektiğine vurgu yapan Dr. Yolcu, hastanın genel durumu çok sıkıntılı ise zaman kaybedilmeden 112’nin aranması gerektiğinin altını çizdi.

SICAKLARDA KALBİNİZİ KORUMAK İÇİN ÖNLEM ALIN

Yrd. Doç. Dr. Mustafa Yolcu, aşırı sıcaklarda kalp sağlığının korunması ve kalp krizi riskinin azaltılması için dikkat edilmesi gereken noktaları şöyle aktardı:
sabah ve akşam saatleri tercih edilmeli.

• Kıyafet seçimine dikkat edilmesi önemlidir. Özellikle nem emebilen, açık renkli ve vücudun hava alması sağlayabilecek kıyafetler tercih edilmeli.
• Özellikle güneş etkisinin çok olduğu öğle saatlerinde dışarı çıkılmamaı, eğer çıkılacaksa mutlaka güneşin etkisinden korunulmalı.
• Spor yaparken açık havada güneş altında değil, sabah ya da akşam saatlerinde sıcağın etkisi azaldığında ağır ve yorucu olmayan, aralıklı dinlenmelerin eşlik ettiği spor yapılmalı.
• Vücut nem ve sıcakla aşırı su ve tuz kaybettiği için mutlaka su tüketiminin bol olmasına dikkat edilmeli.
• Beslenmeye özen gösterilmeli, sıcak ve ağır yemekler yerine hafif, sebze ve meyve ağırlıklı beslenilmeli.
• Özellikle kalp krizini tetikleyen sigara ve kafein gibi etkenlerden uzak durulmalı.
Deniz yada havuza girerken güneşin direkt etkisinden korunmak için

ETİKETLER