Kalp stenti bağırsağına takıldı

Bağırsakları besleyen ana damarında tıkanıklık olan hasta, , tıp dünyasında eşine az rastlanır bir yöntemle, cerrahi müdahale yapılmadan ve genellikle kalp için uygulanan stent ile kurtarıldı.

23.12.2010 - 14:14

Kalp stenti bağırsağına takıldı

70 yaşındaki Zeynep Öksüz, 24 saat süren ve özellikle yemeklerden sonra daha da artan şiddetli karın ağrısı şikâyeti ile Dr. İlyas Akdemir’e başvurdu. Öksüz’ün bağırsağını besleyen ana damarın başlangıcında, kan akımını tamamen önleyen tıkanıklık saptandı.

Damarın beslediği tüm bağırsaklarda yaygın ödem ve doku ölümüne gidiş saptayan Akdemir, acil ameliyat gerektiğini, ancak bağırsakların neredeyse tamamının etkilenmiş olması nedeniyle ölüm riskinin çok yüksek olduğunu düşünerek, tıp dünyasında eşine az rastlanır bir yöntem uyguladı. Kalbe stent takılması uygulamasının bir benzerini gerçekleştiren Dr. Akdemir, bağırsağa stent takarak, cerrahi müdahale ihtiyacını ortadan kaldırdı. Dr. Akdemir, müdahaleyle ilgili olarak şunları söyledi:

KORONER TIKANIKLARDA UYGULANAN ANJİYOPLASTİ VE BALON
''Hasta, kateter laboratuvarına alındı. Kasık bölgesinden girilerek tıkalı damara ulaşıldı. Tıkalı bağırsak damarına koroner arter tıkanıklıklarında kullanılan balon ile anjiyoplasti işlemi uygulandı. Sonrasında yine koroner arterler için geliştirilmiş olan iki adet 4,5-25 milimetre çaplarında koroner stent yerleştirildi. Tıkalı damarda tam açıklık sağlandı. Bağırsakların tüm segmentlerinin kanlanması tekrar gerçekleşti. Hastanın karın ağrısı azalarak, 10 gün içerisinde tamamen kayboldu. İşlemden sonra 4 ay takip edilen hastada, önce 15-20 defa olan, sonra günde 3 defaya kadar gerileyen ishal tablosu yerleşti. Bir müddet ağızdan beslenemeyen hastanın günlük besin ihtiyaçları damardan sağlandı. Sonra normal beslenmeye geçildi. Kontrol tomografilerinde bağırsaktaki yaygın ödem ve doku ölümü görüntüsünün tamamen düzeldiği ve damarın tamamen açık olduğu izlendi.''

Dr. Aydemir, hastanın 2 haftada bir kontrole geldiğini ve yaşına göre günlük aktivitelerine devam ettiğini kaydetti. Akdemir, bu yöntemin acil şartlarda ve kalp krizi geçiren hastaların, koroner damar tıkanıklıklarına acil girişimden yapılması ve koroner stentlerin kullanılmasından esinlenerek yapılan özellikli bir işlem olduğunu vurguladı. Akdemir, hastaya cerrahi müdahale uygulanmasına gerek bırakmayan bu yöntemin, maliyetinin de cerrahi müdahaleye göre çok daha düşük olduğunu da sözlerine ekledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...