Kalp yetmezliği giderek artıyor!

Araştırmalara göre kalp yetmezliğinin tüm dünyada giderek arttığını söyleyen Kardiyolog Prof. Tuna Katırcıbaşı, tahminlerin bu sorunun önümüzdeki 15-20 yıl içerisinde toplum sağlığını tehdit eder boyutlara ulaşacağı yönünde olduğunu söyledi.

Haberler - ntv.com.tr 15.05.2019 - 12:35

Kalp yetmezliği giderek artıyor!

Ülkemizde yaklaşık 9 milyon kişinin kalp yetmezliği gelişimi açısından risk altında olduğunu söyleyen Medline Adana Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Tuna Katırcıbaşı, bu hastalığın esasında birçok kanser türünden daha ölümcül bir sağlık problemi olduğunun pek bilinmediğini belirtti.

Kalp yetmezliği şikâyeti ile doktora başvuran hasta sayısında belirgin oranda artış görülmesinin birkaç önemli nedeni olduğunu anlatan Doktor Tuna Katırcıbaşı, “80’li yılların ortalarından sonra ülkemizde de uygulanmaya başlayan koroner anjiyografi ile tıkalı kalp damarlarının açılma işlemi 2000’lerin başlarında iyice yaygınlaştı. Bu durum 80’li yıllardan önce kalp krizi geçiren ve neredeyse doğal seyrine bırakılan birçok kişinin krizden sonra da uzun yıllar yaşamasına imkân verdi. Dolayısıyla önceden kriz sonucu kalp kasının bir kısmını ya da çoğunu kaybetmesine rağmen hayatta kalmayı başarabilmiş ancak bunun sonucunda kalp yetersizliği sorunu ile karşı karşıya kalan insanların sayısında önemli bir artış meydana geldi” dedi.

“KALP YETMEZLİĞİNE KARŞI TEDBİR ALINMALI”

Kalp yetmezliği kendisini başlıca nefes darlığı, ayaklarda şişme, çabuk yorulma şeklinde gösteriyor. Bunun yanı sıra hastalarda öksürük, iştahsızlık, vücut ağırlığında değişiklik, gece sık idrara çıkma, yorgunluk ve bitkinlik de görülebiliyor.

Prof. Katırcıbaşı, “Kalp yetersizliği ile ilgili riskleri daha şikayetler başlamadan tespit ederek geri döndürülebilir durumları tedavi etmek en akıllıca çözümdür. Kalp yetersizliği için kalp-damar hastalıkları, kalp kapak hastalıkları, kalp kas hastalıkları, hipertansiyon, diyabet ve böbrek hastalıkları yüksek risk oluşturduğundan bu hasta gruplarındaki bireyler, yukarıdaki şikayetlere sahip olmasalar bile kalp yetersizliği için aday olduklarını bilmeli, kalp yetersizliği gelişmeden kontrol ve tedavilerini mutlaka yapılmalıdırlar” diye konuştu.

ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIYOR

Yakınmaları başlamış olan hastalarda ise tanının mümkün olduğu kadar erken konmasının ve sonrasında oluşturulacak tedavi planının yakın takip altında uygulanmasının çok önemli olduğunu ifade eden Katırcıbaşı, bu hastalarda ilaç tedavisine ek olarak yaşam tarzı değişikliklerinin (diyet, egzersiz programları vb.) ve gerekli durumlarda kalp pili tedavisi ile kalp kapak hastalıkları için özel kapakların ve klipslerin uygulanmasının hayatta kalma ve yaşam kalitesinin iyileştirilmesinde büyük etkisi olduğunu belirtti.

ÖMÜR BOYU SÜRÜYOR

Kalp yetmezliğinin yaşam boyu devam eden kronik bir hastalık olduğunun altını çizen Prof. Katırcıbaşı, “Bir kez kalp yetersizliği oluştuktan sonra hayatta kalma beklentisi pek çok kanser türünden daha düşüktür. Bu kadar ciddi bir hastalık olmasına rağmen etkin bir tedavi, bu işle özel olarak ilgilenen hekimlerin varlığı ve çabasının yanı sıra hastaların da bilinçli olmaları ile yaşam süreleri uzayabilir, hayat kalitesi artırılabilir” dedi.

VİDEO: KALBİ GÜNDE 163 KEZ DURDU, RF İLE HAYATA TUTUNDU

Sayfa Yükleniyor...