NTV

Kalpte ritim bozukluğu felç riskini artırıyor

Sağlık

İnme, dünya genelinde ilk, Türkiye’de ise üçüncü sakatlık nedeni. Özellikle 60-65 yaşlarından sonra daha sık görülen inme riskini artıran risklerden biri de kalp ritim bozuklukları.

Kalpte en sık görülen ritim bozukluğunun atriyalfibrilasyon olduğunu belirten Memorial Şişli Hastanesi İnme Rahabilitasyon ve Araştırma Ünitesi Başkanı Doç. Dr. Yakup Krespi, aritmiye bağlı inmenin daha tehlikeli olabildiğini söyledi.

Atriyalfibrilasyonun, (AF) yani anormal kalp ritmi ya da aritmi altta kalp kapak hastalıkları gibi başka bir kalp hastalığı yatmasa bile inme riskini 4-5 kat artırdığını vurgulayan Krespi, tüm inmelerin yaklaşık üçte birinin aritmiye bağlı geliştiğine işaret etti. Ayrıca aritmiye bağlı inmenin daha ağır bir seyir gösterdiğini ve daha ölümcül olduğunu söyleyen Krespi, kalp hastalıkları ile inme arasındaki ilişki hakkında şunları aktardı: “Yaş dışında birçok etken aritmi ile birlikte inme geçirme riskini yükseltir. Örneğin aritmi ile birlikte diyabet, hipertansiyon, kalp yetmezliği, daha önceden inme, geçici iskemik atak veya başka bir damar hastalığı geçirmiş olma öyküsü, kadın cinsiyet gibi durumlar bu riski artıran en önemli risk faktörleridir.

ARİTMİYE BAĞLI İNMEDEN KORUNMAK MÜMKÜN
Aritmiye bağlı inmelerin önlenmesinde günümüzdeki en etkin yaklaşım oral antikoagülan (OAK) yani kan sulandırıcı ilaç kullanımıdır. Günümüzde koruyucu tedavi gereksinimi olan hastaları bulup seçme yerine gerçekten düşük riskli olup tedavi gerektirmeyen hastaları bulmak yaklaşım olarak ön plana geçmiştir. Buna göre 65 yaşın altında, yalnızca aritmisi olan yani başka risk faktörü olmayan hastalarda tedaviye gerek kalmamaktadır. Pratik olarak diğer tüm hastalarda OAK tedavisine başvurmak gerekmektedir.

ARİTMİDE İNMEDEN KORUNMADA ASPİRİN YETERLİ Mİ?
Günümüzde aritmide aspirin ile etkili inme korumasına dair kanıtlar zayıftır. Tek başına kullanıldığında sanki aspirin daha az kanama riski taşır gibi yanlış bir kanı vardır. Ancak aspirinin özellikle yaşlı hastalarımızda neredeyse oral antikoagülanlara benzer bir kafa içi kanama riski taşıyabildiği unutulmamalıdır. Bu nedenle aspirin aritmiye bağlı inme korumasındayalnızca kan sulandırıcı ilaçların kullanımını reddeden hastalarla sınırlı tutulmalıdır.

KAN SULANDIRICI İLAÇLARIN RİSKİ VAR MI?
İlaçlı koruma kararı verilirken kan sulandırıcı ilaç tedavisinin yüksek ölüm ve kısıtlılık riski nedeniyle en korkulan komplikasyonu olan beyin kanamasını da içeren ağır kanama riski, inme tehlikesine karşı göz önünde bulundurulmalıdır. İlaçlı koruma başlatılmadan bir kanama riski değerlendirmesi yapılmalıdır. Kontrol altında olmayan hipertansiyon, anormal böbrek/karaciğer fonksiyonu, kanama öyküsü veya eğilimi, eş zamanlı ilaç/alkol kullanımı bu risklere örnek olarak verilebilir. Amaç koruyucu ilacı verebilmek için değiştirilebilir kanama risklerini ortadan kaldırmaya çabalamaktır. Kan sulandırıcı ilaç tedavisinin yararlarının potansiyel zararlarından fazla olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Tedaviye karar verirken hekim ve hasta için önemli olan davranış, kanama riskinden korkulmasından çok inmeden korunmak olmalıdır.”