İlişkili Haberler

Atatürk Havalimanındaki saldırının meydana geldiği akşam İstanbul’daki kan stoğunun yeterli olduğunu belirten Türk Kızılayı Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, kan bağışının önemine vurgu yaptı.

Kınık, saldırı akşamı yaşananlar hakkında şunları söyledi: 

Kan bağışı yapmak isteyenleri, hastanelere akın edip, acil servisleri meşgul etmemeleri için şehrin farklı yerlerindeki Kızılay’ın mobil bağış noktalarına yönlendirdik. Buralarda iftarla sahur arası kan bağışlarını kabul ediyoruz. Önceki akşam da sabaha kan toplamayı sabaha kadar uzattık. Sair günlerden 3-4 kat daha fazla kan topladık.”

0 RH NEGATİF KAN HER HASTAYA VERİLEBİLİYOR

Hürriyet'ten Mesude Erşan'a konuşan ve İstanbul Sağlık İl Müdürlüğü’ndeki Kriz merkezinden yaraların götürüldüğü hastaneleri takip ettiklerini anlatan Dr. Kınık, “Buna göre ilave kan sevkiyatları yaptık. Hastalarla birlikte kanlar da hastanelere ulaştırıldı” dedi.

Kan grubu tayini yapmaksızın verilebilmesi nedeniyle doktorların en çok 0 RH negatif kanın tercih ettiğini anlatan Dr. Kınık, “Böyle yaralıların çok olduğu zamanlarda acil hekimleri hastanelerin stoklarında bulunsa da ellerinin altında 0 RH negatif kan istiyor. Kendilerine de yaralılar gelebilir diye başka hastaneler de 0 RH negatif kan stoklarını artırmaya çalışıyor. Biz de bu taleplerini karşılamaya çalıştık” diye konuştu.

Dr. Kınık hastanelere çok sayıda 0 Rh negatif kan sevkiyatı yaptıklarından depoları tekrar doldurmak için kan bağışı çağrısı yaptıklarını söyledi.

DÜZENLİ KAN BAĞIŞI ŞART

Türkiye’de yılda tüketilen 2.6 milyon ünite kanın 2.1 milyon ünitesinin Kızılay tarafından toplandığını belirten Dr. Kınık, “Kan ürünü fabrikası kurulduktan sonra bu ihtiyaç 3.5 milyona yaklaşacak. Stoklarımızı korumak için düzenli bağışçılarımızın bağışları çok önemli” ifadesini kullandı.

Dr. Kınık yılda erkeklerin 4, kadınlarınsa 3 kez kan bağışında bulunabileceklerini hatırlatarak, “Türkiye’de her bin kişiden 4’ü kan bağışlıyor. Bu oranı yüzde 2-3’lere çıkarmamız gerekiyor. Bunların en azından yarısı düzenli bağışçı olmalı” diye konuştu.

KANVER.ORG’A BAKIN

Kızılay www.kanser.org web sitesinde hergün kan bağışı noktalarının listesini yayınlıyor. Bu listeye bakarak kan bağışı yapılabilecek en yakın noktayı bulmak mümkün.