Kanada, beyin ölümü gerçekleşen bir annenin makinelere bağlı olarak 7 hafta yaşatılması sonucu sağlıklı bir bebek dünyaya getirmesiyle gelişen ''doğum mucizesi''ni konuşuyor.

Kanada'nın British Colombia eyaletine bağlı Viktoria kentinde geçen 28 Aralık'ta beyin kanamasına bağlı olarak hastaneye kaldırılan ve hemen beyin ölümü gerçekleşen Robyn Benson isimli bir kadın, tıbbi cihazlara bağlı olarak 7 hafta yaşadıktan sonra sağlıklı bir bebek doğurduktan sonra yaşamını yitirdi. Olayın duyulmasının ardından tüm ülke ''mucize bebek''i konuşmaya başlarken, geride kalan aileye yardım amacıyla kampanyalar düzenlenmeye başlandı.

16 yıllık lise aşkıyla evlenen ve ilk çocuğuna hamile kalan anne Robyn Benson, 22 haftalık hamile iken beyin kanaması sonucu beyin ölümü gerçekleşti. Karnındaki bebeğin yaşaması için doktorların 7 hafta daha annenin yaşamasına ihtiyaç olduğunu açıklamaları üzerine makineye bağlandı.

8 Şubat Cumartesi günü kadına sezaryen yapılabileceğine karar veren doktorlar, ameliyatla bebeği alırken, bebeğe İver Cohen ismi verildiği ve oldukça sağlıklı olduğu açıklandı.

Doğumun ardından bir süre daha cihazlara bağlı kalan anne Robyn Benson’ın ise Pazar günü öldüğü bildirildi.

ÜLKE YARDIM İÇİN SEFERBER OLDU
Eşine hastanede refakat ederken işini de kaybeden Dylan Benson’ın yardımına, çaresiz durumda olanlara yardım toplayan www.youcaring.com isimli internet sitesi yetişti. Benson ailesinin dramını bir anda ülke gündemine taşıyan siteye, hayırseverlerce yardım yağmaya başladı. Hastane giderleri için ilk etapta 36 bin dolara ihtiyacı olan Dylan Benson’a şu ana dek yaklaşık 150 bin dolar yardım toplandı.

Yaşadıkları dramı yardım sitesine anlatan baba Dylan Benson, “Robyn, başının ağrıdığını ve ağrı kesici almamı söyledi. İlacı alıp eve geldiğimde, banyoda yerdeydi, kendinde değildi ve nefes alabiliyordu. 911’i aradım. Eşimi hastaneye yetiştirdiler. 1 saat kadar sonra eşimin ağır bir beyin kanaması geçirdiğini ve beyin ölümünün gerçekleştiğini söylediler. Her şey çok ani ve bir anda oldu” dedi.

Toplanan yardımlarla oğlunu büyüteceğini açıklayan baba Benson, “eşim, oğlum ve benim kalbimde sonsuza dek yaşayacak” diye konuştu.