Kanlı göz sinyal olabilir!

Hemen herkesin yaşadığı ancak çoğu zaman “geçer” diye önemsenmeyen göz kanlanması, birçok göz hastalığının habercisi olabilir.

Haberler 01.11.2012 - 11:12

Kanlı göz sinyal olabilir!

Göz yorgunluğu, klimalı, aşırı sıcak veya soğuk ortamlar ya da bilgisayar başında uzun süre çalışmak gibi nedenlerin tetiklediği göz kanlanması, gözün beyaz kısmındaki damarların genişlemesi sonucu oluşuyor. Göz kanlanmasının üveit, göz tansiyonu, tiroid ve romatizma gibi ciddi hastalıkların habercisi olabildiğini belirten Dr. Melike Gedar, sorunun ciddiye alınması gerektiğini söyledi.

TANSİYON YÜKSELMESİNDE GÖZE KAN OTURABİLİR
Özellikle tek gözdeki kanlanmanın riskli olduğunu ifade eden Dr. Gedar, şu bilgileri verdi: “Kanlanma genelde konjunktiva tabakasını da içeren bir tahrişe veya iltihabi sürece bağlıdır. Göz kuruluğu, alerjik reaksiyonlar, mikrobik durumlar, yabancı cisimler, travma, ani çıkışlı göz tansiyonu, üveit olarak bilinen göz içi iltihabı, kirpik dibi iltihabı, güneşe ve ultraviyole ışıklara maruziyet, sistemik hastalıklar göz kanlanmasının nedenlerinden birkaçıdır. Romatolojik hastalıklar ve tiroid hastalıklarında da gözlerde kanlanmalar görülebilir. Gözde kan oturmaları ise belli bir bölgede yerleşimli olup genelde vücut tansiyonun yüksekliğine, travmalara, ıkınma, kuvvetli hapşırık, kusma gibi ani göğüs ve kafatası basıncı artışına bağlı oluşur. Göz kanlanması ihmal edilmemeli, bir hekime başvurulup nedenleri araştırılmalıdır.”

AĞRI VE SULANMA VARSA ACİL DURUM
Göz kanlanmalarının özellikle ağrı, sulanma ve görme kalitesinde azalmayla birlikte olduğu zaman acil durum teşkil ettiğini belirten Dr. Melike Gedar, “Tedavi altta yatan nedene göre yapılır. Yabancı cisim varlığında cismin çıkartılması, ani göz tansiyonu varlığında tansiyonun düşürülmesi, üveitlerde gerekli tedavinin yapılması ve sistemik rahatsızlıkların araştırılması, ultraviyole yanıklarında gözün uygun ilaçlar eşliğinde belirli süre kapatılması gerekir. Göz kızarıklığının nedeni göze kimyasal bir sıvının veya gazın gelmesi ise ilk yapılacak şey, saniyeler içerisinde gözün ve çevresinin bol suyla yıkanması sonrasında en yakın sağlık merkezine ulaşılması olacaktır. Kontakt lens kullanıcılarında olan kanlanma ve ağrılarda kontakt lens kullanımı kesilip en kısa zamanda göz muayenesi yapılmalıdır. Alerjik durumlarda güneş gözlüğü ve gölgelikli şapkaların kullanımı önerilir. Şiddetli alerjik reaksiyonların tedavisine kısa sürede başlamak gerekir” dedi.

Sayfa Yükleniyor...