“Kanser 5,5 milyon kadını öldürecek“

Şu anda kadınların hayatını tehdit eden bir numaralı sorun kalp ve damar hastalıkları. Ancak araştırma, önümüzdeki yıllarda birinci sıraya kanserin geçeceğini gösterdi. Kansere yakalanan kadın sayısında büyük artış yaşanması bekleniyor. Tahminler; 2030’da 5,5 milyon kadının kanserden öleceği yönünde.

DW Türkçe 29.11.2016 - 14:36

“Kanser 5,5 milyon kadını öldürecek“

Kansere yakalanan kadın sayısında ciddi artış olacağını öngörün araştırma Paris'te yayınlandı. Araştırmaya göre, 2030 yılında 5,5 milyon kadın kötü huylu tümör nedeniyle hayatını kaybedebilir.

Bunun çok yüksek bir oran olduğu ve 14 yıl içinde yüzde 60 artış anlamına geldiği kaydedildi. 2012 yılında 3,5 milyon kadın kanserden hayatını kaybetmişti.

KANSER DÜŞÜK VE ORTA GELİRLİ ÜLKELERDE ARTIYOR

Araştırma için Alman ilaç firması Merck ile işbirliği yapan Amerikan Kanser Derneği (ACS), ölüm vakalarındaki artışı toplumun yaşlanması ve nüfus artışına bağlıyor.

Rapora göre, özellikle düşük ve orta gelir seviyesine sahip gelişmekte olan ülkeler olumsuz etkileniyor. Bu bölgelerde sağlık sistemindeki ilerlemeler nedeniyle yaşam beklentisini artsa da ekonomik kalkınmanın obezite gibi risk faktörlerine yol açtığı kaydediliyor.

“TANI VE TEDAVİ AÇISINDAN COĞRAFİ EŞİTSİZLİK VAR”

Araştırmanın yazarlarından Sally Cowal, koruyucu önlemler ve tedavi metotlarının varlığı konusunda da coğrafi açıdan büyük eşitsizlikler olduğunu söyledi.

Kanser şu anda dolaşım sistemi hastalıklarından sonra kadınlar arasında en fazla ölüme yol açan hastalık. 2012 yılında kadın ölümlerinin yüzde 14'ü kanserden meydana geldi. En fazla yakalanılan kanser türleri ise meme kanseri, akciğer kanseri, bağırsak kanseri ve rahim kanseri.

Yeni araştırmalara göre, genç kızlar HPV aşısı olduğu takdirde rahim kanseri vakalarından çoğunun önlenmesi mümkün.

30 ÜLKEDE KANSER HASTALARI KEMOTERAPİ GÖREMİYOR

Meme kanserinde ise erken tanı ve tedavi yöntemleri gelişmekte olan ülkelerde büyük bir sorun olarak görülüyor.

Afrika ve Güneydoğu Asya'da 30 ülkede kemoterapi imkanlarının olmadığı kaydedildi.

Sayfa Yükleniyor...