Kanser hastalarına 'askıda oda' desteği

Kemik İliği Transplantasyon ve Onkoloji Merkezi Kurma ve Geliştirme Merkezi'nin (Kitvak) Ege Üniversitesi'ndeki konukevinde kalan dar gelirli kanser hastaları ile ailelerinin faydalanabilmesi için "askıda oda" uygulaması gerçekleştiriliyor.

Haberler - Anadolu Ajansı 05.09.2016 - 13:00

Kanser hastalarına 'askıda oda' desteği

Ege Üniversitesi Kitvak Konukevi'ndeki "askıda oda" uygulamasıyla hayırseverler, ihtiyaç sahibi kanser hastaları ve yakınlarının konaklayabileceği odaların veya 15 liraya kiralanan yataklarının bedelini ödüyor.

Konukevi Müdürü Ayşen Sülün, hasta yakınlarının EÜ bahçesinde ya da aralarında yatması üzerine harekete geçen Kitvak'ın uygun fiyatlarla hizmet verecek bir konukevini hayırseverlerin desteğiyle inşa ettiğini söyledi.

Hasta yakınlarına daha fazla yardımcı olabilmek için ihtiyaç sahipleri ile bağışçıları bir araya getirdiklerini, zor durumdaki hastalara el uzatmayı amaçladıklarını vurgulayan Sülün, şu bilgileri verdi:

"Hasta ve hasta yakınlarının huzurlu ve temiz bir ortamda konaklamalarını, kendilerini evde hissetmelerini istiyoruz. Tek kişilik odamız 50, iki kişilik odalarımız 70 lira. Yatak da kiralıyoruz. Aynı odada farklı kişiler kalıyor, yatak kiralamanın bedeli ise 15 lira. Bu parayı da elzem ihtiyaçlar için almak zorunda kalıyoruz. Ücretler düşük ama yine de herkes ödeyemiyor. Bazı hayırsever vatandaşlarımızla destek olmaya çalışıyoruz. Askıda oda adı altında bağış kampanyası başlatıldı. Bağış yapmak isteyenler Kitvak'a başvuruyor. Bağış havuzundan ihtiyaç sahiplerinin otel ücreti ödeniyor."

'ASKIDA ODA' İLE ZOR DURUMDAKİ HASTALARA YARDIM EDEBİLİRSİNİZ

Ayşen Sülün, askıda oda uygulamasından 2015'te birkaç hastayı faydalandırdıklarını, oda parasını ödeyemeyen hasta yakınlarının da tedaviyi gerçekleştiren doktorlardan onay alması gerektiğini anlattı.

Deneyimli ve samimi personelin çalıştığı konukevinde bir "aile" havasının hakim olduğuna da dikkati çeken Sülün, bağışçıların da kendi adlarını taşıyan odaların tefrişatını yaptığını, ortak çalışmalarla zor durumdaki insanlara yardım eli uzattıklarını, askıda oda uygulamasının da bağış için iyi bir fırsat olduğnu söyledi.

VATANDAŞA ÇAĞRI: HASTALARA UMUT ELİNİZİ UZATABİLİRSİNİZ

Kitvak Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Soncul, askıda oda kampanyasına büyük önem verdiklerini ifade ederek, "Hayırseverlerimizin yılın her dönemi bu kampanyaya desteklerini bekliyoruz. Sürekli bağışlarla bu kampanyamızı canlı tutabiliriz böylelikle maddi durumu iyi olmayan ve kanser ile mücadele eden vatandaşlarımıza destek olmaya devam edebiliriz. Bu kampanyamıza gönlünüzden ne koparsa yatırarak katılabilir, hasta ve hasta yakınlarına umut elinizi uzatabilirsiniz." dedi.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Hastane Kampüsü'nde yapımı süren ikinci hasta ve hasta yakınları konukevinin kaba inşaatlarının tamamlandığını ve ince işlerde de önemli ölçüde aşama kaydedildiğini kaydeden Soncul, bu inşaatın da tamamlanması için hayırseverlerin desteğine ihtiyaç duyduklarına dikkati çekti.

Kitvak gönül dostlarının Kurban Bayramı dolayısıyla bağışlarını beklediklerini söyleyen Ramazan Soncul, sözlerini şöyle tamamladı:

"Kurban Bayramı yaklaşıyor. Birçok sivil toplum kuruluşu gibi, Kitvak olarak biz de kurban dolayısıyla duyarlı vatandaşlarımızdan bağış yapmalarını bekliyoruz. DEÜ Hastane Kampüsü'ndeki konukevi pojemiz için bu bağışlara ihtiyacımız var. Kurban bağışı olarak bu yıl 500 lira olarak belirledik. Ancak vatandaşlarımız diledikleri miktarda bağışta bulunabilirler. Öncelikle kurban kesilmediğinin bilinmesini istiyoruz. Bağışlar tümüyle sağlık alanında kullanıldığı için kurban kesimi yapılmıyor. Bağış yapacak tüm hayırseverlerimize şimdiden çok teşekkür ediyoruz."

Sayfa Yükleniyor...