‘Nerede umut varsa orada yaşam vardır’ felsefesiyle 2000 yılından bu yana kanser hastası çocuklara umut olan KAÇUV, ‘Aile Evi’ ile tedavi için kent dışından gelen, maddi imkânları olmayan, çocukları hastanede tedavi görürken onlarla birlikte hastanede yaşamaya başlayan ailelerin barınmalarını sağlayacak ve temel ihtiyaçlarını karşılayacak.

KAÇUV Başkanı Prof. Dr. İnci Yıldız, kanser tedavisi gören çocukların ailelerinin de yaşamlarının değiştiğine dikkat çekerek, “Kanser, toplumumuzda korkuları tetikleyen, insanları ürküten bir sözcük. Her yaş grubu için zor bir süreci de beraberinde getiren kanser, özellikle çocuklarda çok daha özel, özenli bir süreç gerektiriyor. Çocuk kanserleri tedavisi mümkün ama çok sabır isteyen, bir o kadar pahalı ve sevgi gerektiren bir dönem. Üstelik çocuk kanserlerinde tedavi süreci yalnızca hastayı değil, ailesini de bu durumun tam merkezine çekiyor ve bütün aile bu süreci birlikte yaşamak zorunda kalıyor. Özellikle tedavi için kent dışından gelen, maddi imkânları olmayan, çocukları hastanede tedavi görürken onlarla birlikte hastanede yaşamaya başlayan aileler, yazın hastane bahçesinde, kışın kalorifer kenarlarında yaşamaya başlıyor. Bu durum bir aile için zor olan yaşamı bir kat daha zorlaştırıyor” dedi.

Projelerini diğer hastanelere yaymak için çalışmalarına devam ettiklerini belirten Yıldız, “Aile Evi projemizin başarıyla işlediğini görmek şu anda en büyük arzumuz. Çünkü aynı hizmeti sunacak yeni misafirhaneleri, bu bölgeye uzak hastaneler için de geliştirmek hedefindeyiz ve ulaşmak istediğimiz daha çok aile ve kanser hastası çocuk bulunuyor. Vakfımıza yapılacak düzenli bağışlara bu projeleri geliştirmek için çok ihtiyacımız var. Çünkü bugün yardıma muhtaç bir ele uzanmak aslında kendi geleceğimize uzanmak demek” diye konuştu.

AİLE EVİ PROJESİ NASIL İŞLEYECEK?
KAÇUV’ un bağışlarla projelendirdiği Aile Evi, aile ve çocukların ulaşımının rahat olması için Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nin hemen yakınlarındaki bir sokakta hayata geçirildi. Aile Evi’nde 14 oda bulunuyor. Odaların giderleri, sponsorluklarını üstlenecek kişi veya kurumlar tarafından karşılanacak. 1, 3, 6 aylık ve bir yıllık periyotlarla sponsorluklar alınacak ve bu şekilde ailelerin konaklama ve temel ihtiyaçları el birliğiyle karşılanmış olacak.

KAÇUV HAKKINDA...
Kanserli Çocuklara Umut Vakfı KAÇUV, 2000 yılında İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji Onkoloji Servisi'nde çocukları tedavi görmekte olan aileler ile hekimlerinin bir araya gelmeleriyle kuruldu. Vakfın temel amacı; maddi sorunları nedeniyle tedavileri aksama riski taşıyan çocukların tedavilerinin sürekliliğini sağlamak. Ayrıca kanser ile mücadelede önemli bir gereksinim olan psikolojik destek ve çocuk psikolojisine uygun tedavi ortamının yaratılması vakfın öncelikli hedefleri arasında yer alıyor.