Kanser hastası için 'anne sütü seferberliği'

Beyincik kanserine yakalanan 19 yaşındaki İsmet Polat Kaşıkçı'nın kemoterapi nedeniyle düşen ve tedaviyi engelleyen kan değerleri anne sütü ile yükseldi. Olayı duyan çok sayıda kadın, Edirne'ye anne sütü yolladı.

Haberler - CHA - Anadolu Ajansı 02.02.2015 - 17:47

Kanser hastası için 'anne sütü seferberliği'

Edirne’nin Keşan ilçesinde yaşayan İsmet Polat Kaşıkçı, yaklaşık 9 ay önce baş ağrısı sonucu gittiği hastanede beyincik kanseri olduğunu öğrendi.

Kaşıkçı, hastalıktan kurtulmak için alması gereken kemoterapiyi, kan değerleri düşük olduğundan dolayı alamadı. Annesi Türkan Kürklüoğlu, "anne sütünün" kan değerlerinin yükselmesinde faydalı olabileceğini öğrendi. Bunun üzerine anne sütünü denemek için arayışa geçti.

“YUNANİSTAN’DAN SÜT GELDİ”

Hem yurt içinden hem de yurtdışından arayanların oğlu için anne sütü göndermek istediğini aktaran Kürklüoğlu, "Yunanistan'dan bir anne aradı. Bebeğini hiç emzirmemiş. Sütünü paketleyip buzla muhafaza ederek gönderdi. 4.30'da bana bu süt ulaştı. Hastanede bu sütü oğluma içirdim. Kan değerleri 4 bine yükseldi ve tedaviye devam edebildik" diye konuştu.

Kürklüoğlu, kanıtlanmamış olmasına rağmen anne sütünün faydasını gördüklerini vurguladı.

“SAĞIP GÖNDELELİM”

Edirne'den arayan bir kadının da kendisine eşiyle süt gönderdiğini, yurtdışından arayanlar da olduğunu aktaran Kürklüoğlu, şöyle devam etti:

"ABD, Almanya ve Hollanda'dan bile arayanlar oldu ancak onların göndermek istediği sütü kabul edemeyeceğim. Hakikaten Allah razı olsun çok fazla süt geldi. Türkiye'nin her yerinden Adana, Antalya, Eskişehir, Konya, Kocaeli gibi birçok ilden süt yağdı. Hatta beni bir amca aradı, 'İki gelinim var, ikisi de yeni doğurdu. Gerekirse sağıp gönderelim' dedi. Bu sütlerin hepsini içirebilmem mümkün değil. Oğlumun en fazla bir aylık sütleri içmesi lazım. Şu an elimizdeki sütler kafi ama yarın öbür gün ihtiyacımız olursa tekrar duyuracağım. Çok duyarlı anneler var, annelere çok teşekkür ediyorum."

“MADDİ YARDIM İSTEMİYORUZ”

Kürklüoğlu, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesinde beyincik kanseri tedavisi gören oğlu için maddi yardım beklemediğini, tek dileğinin tıbbi yardım olduğunu vurguladı.

HAYALİ DÜNYA TURUNA ÇIKMAK
Oğlunun iyileştikten sonra, kazandığı Kocatepe Üniversitesi Bilgisayar Öğretmenliği Bölümünde okumak ve dünya turuna çıkmak istediğini dile getiren Kürklüoğlu, "İnşallah ayağa kalkarsa okuluna devam edecek" diye konuştu.

PROF. DEMİR VE PROF. YALÇIN: BİLİMSEL DEĞİL

Habertürk'ten Sorel Dağıstanlı'ya konuşan Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Başkanı Prof. Şuayip Yalçın ise, anne sütünün kan değerlerini yükselttiğine dair bilimsel bir kanıt olmadığını söyledi. Yalçın, “Sadece ‘Acaba?’ dedirten bazı çalışmalar var, ama tedavi edici olduğuna dair klinik bulgu yok. Doktorlar da önermiyor zaten” ifadesini kullandı.

Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Başkanı Prof. Gökhan Demir ise “Anne sütüyle ilgili böyle bir spekülasyon var son dönemde, pek çok hastamızdan duyuyoruz. Ama bilimsel bir veri yok” diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...