Kanser ilacı Avastin pıhtı riskini arttırıyor

ABD’de yapılan çalışmalarda, yaygın olarak kullanılan kanser ilacı Avastin’in kemoterapiye eklendiğinde damarlarda pıhtı oluşma riskini arttırdığı belirlendi ancak bu sonucun, hastaları ilacı almaktan vazgeçirmemesi gerektiği açıklandı.

Haberler 18.12.2008 - 20:32

Kanser ilacı Avastin pıhtı riskini arttırıyor

Çalışmayla ilgili bir makale, “Journal of the American Medical Association” adlı bilimsel yayında yayımlandı. Çalışma, 15 klinikte, 8.000 hasta ile yapıldı.

Çalışmaya katılan bilim adamlarından olan, New York’taki Stony Brook Üniversitesi Kanser Merkezi’nden Dr. Shenhong Wu, “çalışma, hastaların kemoterapi almaları sırasında Avastin’in ciddi bir risk yarattığını ortaya koydu” dedi.

Wu, bir çok kanser hastasında zaten pıhtı riskinin olduğunu, bu sorunun, “toplardamar tromboembolizmi” olarak bilindiğini belirtti. Wu, “kemoterapi alan 100 hastadan yaklaşık 10’unda pıhtı oluşuyor. Kemoterapiye Avastin de eklendiğinde, pıhtı olan hasta sayısı 13’e çıkıyor” dedi.

Wu, bu ilacın, zaten var olan bu sorunu arttırma riski olduğunu belirlediklerini kaydederek, hastaların buna rağmen ilacı kullanmaktan vazgeçmemeleri gerektiğini, bunun yerine doktorların ve hastaların pıhtılaşma sorununu iyi bir biçimde izlemelerinin yeterli olacağını belirtti.Sayfa Yükleniyor...