Kanser ilaçları 20 Temmuz’a kadar eczanelerden alınabilecek

SGK, yalnızca hastane ortamında damar yolundan uygulanan ve eczanelerde satışı yasaklanan kanser ilaçlarıyla ilgili geçiş süreci koydu. Kanser ilaçları 20 Temmuz’a kadar eczanelerden alınabilecek.

Haberler - CHA 02.07.2015 - 18:00

Kanser ilaçları 20 Temmuz’a kadar eczanelerden alınabilecek

1 Temmuz itibariyle kanser ilaçlarının hastanelerden temin edilmesi uygulamasına geçen Sosyal Güvenlik Kurumu, hastane ortamında damar yolundan uygulanan ve eczanelerde satışı yasaklanan kanser ilaçlarının 20 Temmuz’a kadar eczanelerden alınabileceğini açıkladı.

Uygulama Tebliği’nin, Hastanelerce Temini Zorunlu Kemoterapi İlaçları Listesinin, yalnızca hastane ortamında parenteral yoldan uygulanan, bu nedenle de hastanelerde bulundurulması zorunlu olan ilaçları içerdiği belirtilen SGK açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Söz konusu kemoterapi ilaçlarının Sağlık Bakanlığına bağlı hastane eczanelerinde bulundurularak hastane ortamında hastalara uygulanması esastır. İstisnai durumların söz konusu olması ve ilaçların hastanelerce temin edilememesi halinde; olası hasta mağduriyetlerinin önüne geçilmesi amacıyla, hastaların tedavisinde kullanılacak ilaçlarla ilgili hekimler tarafından yatan hasta reçetesi veya günübirlik tedavi reçetesi düzenlenerek eczanelerden temin edilebilecektir.

Sağlık Bakanlığına bağlı hastaneler dışında kalan sağlık kurumlarının hastane eczanelerinde bulunmayan ilaçlar, 20 Temmuz 2015 tarihine kadar ayaktan, yatarak veya günübirlik tedavi reçeteleri ile de temin edilebilecektir. Bu tarihten itibaren ise söz konusu ilaçlar; öncelikle söz konusu sağlık kurumlarının hastane eczanelerinden, istisnai durumların ortaya çıkması halinde ise olası hasta mağduriyetlerinin önlenmesi amacıyla yatarak veya günübirlik tedavi reçetesi ile eczanelerden temin edilebilecektir.”

Sayfa Yükleniyor...