TEİS: Kanser ilaçlarında devlet zarar edecek

TEİS Başkanı Nurten Saydan, kanser ilaçlarının 1 Temmuz'dan itibaren hastanelerden temin edileceğini anımsatarak, "Özellikle kamu hastanelerinin bu ilaçlara sahip çıkması çok zor. Devlet, bu uygulamayla tasarruf değil zarar edecek" dedi.

TEİS: Kanser ilaçlarında devlet zarar edecek

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Nurten Saydan, yaptığı yazılı açıklamada, 24 bin eczaneden verilen ilaç ve eczacılık hizmetinin vatandaşların hiçbir şikayeti, kamunun hiçbir kaybı veya zararı olmamasına rağmen yapılan yeni düzenlemelerle eczane dışına çıkarılmaya çalışıldığını belirtti.

"DEVLET YARAR DEĞİL, ZARAR EDECEK"

Kanser ilaçlarının 1 Temmuz'dan itibaren hastanelerden temin edileceğini hatırlatan Saydan, ilaçların hastanelerde güvenliğinin sağlanmasında sorunlar yaşanacağını ve kötü niyetli kişilerin eline geçmesi halinde ihtiyaç sahiplerine merdiven altından, yüksek fiyattan satılmaya çalışılacağını söyledi. 

"HIRSIZLIĞA BAŞLADILAR BİLE"

Adana'da dün hastaneden kanser ilaçlarının çalındığını öğrendiklerini de aktaran Saydan, şunları kaydetti: "Hırsızlığa, 1 Temmuz gelmeden başladılar bile, Adana'da gerçekleşen olayda olduğu gibi bu şekilde olaylar artarak yaşanmaya devam edecektir. Özellikle kamu hastanelerinin bu ilaçlara sahip çıkması çok zor. Devlet, bu uygulamayla tasarruf değil zarar edecek."

UYGULAMANIN İPTALİ İÇİN DAVA AÇILDI

Elde mevcut olmayan, biten ürünler için açılacak ihale şartnamelerinin ve ihale süreçlerinin tedavilerde aksama ve gecikmelere neden olacağını aktaran Saydan, TEİS olarak uygulamanın iptali için Danıştay'da dava açtıklarını da sözlerine ekledi.

Sayfa Yükleniyor...