“Kanser tedavisinde çığır açabilecek gelişme” (Metastaz yapan hücreler tespit edildi)

Belçikalı araştırmacılar, kanserin metastaz yapmasına yol açan tümör hücrelerini belirledi. Kanserin vücutta yayılmasına yol açan bu hücrelerin belirlenmesi, bazı bilim insanları tarafından “kanser tedavisinde çığır açabilecek” bir gelişme olarak nitelendirildi.

Anadolu Ajansı 20.04.2018 - 17:17

“Kanser tedavisinde çığır açabilecek gelişme” (Metastaz yapan hücreler tespit edildi)

Özgür Brüksel Üniversitesi (ULB), Katolik Leuven Üniversitesi ve Erasmus Hastanesinden 25 doktor, araştırmayı Avrupa Birliği (AB) fonlarıyla cilt ve meme kanserini temel alarak yaptı. 

Prof. Dr. Cedric Blanpain'in yönettiği araştırmada bilim insanları, kanserin farklı evrelerindeki hücreleri inceledi ve kötü huylu olanları 6 ayrı kategoriye ayırdı. 

TEDAVİDE HEDEF DAHA BELİRGİN HALE GELECEK

Tümör hücrelerinin genetik yapısını inceleyen araştırmacılar, bilinenin aksine bu hücrelerin birbirleriyle aynı olmadığını, kanserin köken aldığı organın dışına çıkarak diğer dokulara yayılmasına neden olan kötü huylu hücrelerin bazı farklılıklar gösterdiğini tespit etti.  

Araştırmada elde edilen sonuçların, kanser tedavisini kesinlik derecesini artırabileceğine, metastaza yol açan hücrenin belirlenmesiyle tedavide hedefin daha belirgin hale geleceğine işaret edildi.    

"Nature" dergisinde yayımlanan araştırmanın, kanser tedavisinde çığır açabileceği vurgulandı.

VİDEO: SİLİKONLA MEME BÜYÜTMEDE KANSER UYARISI

Sayfa Yükleniyor...