Kanser tedavisinde yeni immünoterapi ilacı

ABD’de yapılan klinik çalışmada bağışıklık sistemini geliştirerek kanser hücrelerini yok eden bir ilaç geliştirildi. Fareler üzerindeki deneyi başarılı olan ilacın, insanlar üzerinde denenmesine başlandı.

ntv.com.tr 13.07.2016 - 15:19 | Son Güncelleme : 13.07.2016 - 15:23

Kanser tedavisinde yeni immünoterapi ilacı

ABD’de bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun kanser hücrelerine saldırmasını sağlayan TLR adı verilen bir ilaç geliştirildi. Mayo Clinic’te yapılan çalışmalarda, yayılmacı bir bakteri türü gibi hareket eden ilaç geliştiren araştırmacılar, bağışıklık sisteminin kanser hücrelerine saldırmasını sağladı.

Geliştirilen ilaç kanser hücrelerine enjekte edildiğinde bağışıklık sistemi bu hücreleri tespit edip onlara yok etmeye çalışıyor. Araştırmanın makalesinde, kanser hücrelerinin uzun bir süre vücutta bağışıklık sisteminin yanında gizlice yaşabildiği önemle vurgulandı.

Fareler üzerinde denenen immünoterapi ilacı, saldırgan meme ve pankreas kanseri türlerine karşı başarı elde etti.

METASTAZ ÜZERİNDE DE OLUMLU SONUÇLAR VERDİ

Makalede dikkat çekilen bir diğer nokta ise, geliştirilen TLR’ye, bir kemoterapotik ilaç olan siklofosamit eklendiğinde etkisinin arttığı oldu. Siklofosamitle birleştirildiğinde TLR’nin tümör dokularının yanı sıra metastaz yapmış kanser hücrelerine karşı da başarı sağladığı belirtildi.

AKYUVAR HÜCRELERİNİ DE HAREKETE GEÇİRİYOR

Vücuda enjekte edilen formülün sadece kanser hücrelerini açığa çıkarmadığı aynı zamanda tek hücreli akyuvarları (monosit) da harekete geçirdiği bilgisi paylaşıldı. Araştırma ekibinden Dr. Peter Cohen, “Basitçe diyebiliriz ki TLR, vücutta bulunan tek hücreli akyuvarları harekete geçirip tümörlere saldırmasını sağlıyor” ifadelerini kullandı.

İNSANLAR ÜZERİNDE DENEME AŞAMASINA GEÇİLDİ

İlaç, fareler üzerindeki başarılı sonuçlardan sonra ABD Sağlık Bakanlığı’na bağlı Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) gözetiminde klinik denemelerde hastalar üzerinde kullanılmaya başlandı. Mayo Clinic tarafından verilen bilgilere göre, TLR siklofosomidle birleştirildiğinde insanların da tıpkı fareler gibi olumlu tepkiler verdiği aktarıldı.

Sayfa Yükleniyor...