Kanser yorgunluğunu önlemenin ipuçları

Kanser hastalarının sık yaşadığı sorunlardan biri de aşırı yorgunluk. Alışılmadık ve devamlı olan bu yorgunluk yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürüyor.

01.10.2013 - 10:25

Kanser yorgunluğunu önlemenin ipuçları

Yorgunluğun nedenlerini öğrenerek sorunu uygun şekilde yönetmek, kanser hastasının günlük aktivitelerini sürdürmesine ve yaşam kalitesini yükseltmesine yardımcı olabiliyor. Ancak kanser tedavisi sürecindeki yorgunluğun nedenini bulmak kolay olmuyor çünkü birçok faktör yorgunluğa yol açabiliyor. Ameliyat, kemoterapi ve radyoterapi, düşük alyuvar sayısı, ağrı, uyku düzensizlikleri, depresyon, endişe gibi psikolojik sorunlar, kontrol edilemeyen diyabet, tiroid problemleri, kalp rahatsızlıkları ya da romatizmal eklem iltihabı gibi önceden var olan tıbbi durumlar, nedenler arasında olabiliyor.

YORGUNLUĞU DOĞRU YÖNETMEK ÖNEMLİ
Kronik yorgunluğu kontrol altına almak isteyen kanser hastasının şu noktalara dikkat etmesinde fayda var:
Enerjinizi iyi kullanın: Daha verimli olmak için mümkün olduğunca günlük aktivitelerinizi birleştirin ya da öncelik sırası vererek planlamanızı yapın. Yakınlarınızdan yardım istemekten çekinmeyin. Dinlenme periyotlarıyla birlikte aktiviteler içeren rutin bir plan oluşturun ve kendi düzeninizi yaratın. Ayrıca yürüme desteği ya da el arabası gibi yardımcı aletleri kullanarak harcadığınız enerjiyi azaltın.

Yaşadığınız yeri organize edin: Çalıştığınız yerde ya da mutfağınızda yer açarak mekanı daha kullanışlı hale getirin ve her şeyi bir defada yapmaya çalışmak yerine günlük işlerinize öncelik verin.

Uyku alışkanlığınızı düzenleyin: Uyku düzeniniz için bir program oluşturup, bu programa sadık kalın. Kestirme yaptığınız vakitleri sınırlayıp, uykunuz yokken yataktan uzak durun. Uykudan önce kendinize 1-2 saatlik sakin bir zaman ayırın. Ayrıca kafeinden kaçınmak size daha iyi bir gece uykusu sağlayacaktır.

Bütünleyici tedavileri önemseyin: Araştırma gösteriyor ki, bütünleyici tedaviler, yorgunluk dahil, kanserin neden olduğu bazı belirtileri iyileştirmede yardımcı olabiliyor. Açık hava yürüyüşü, yüzme ya da kontrollü yapılan direnç arttırıcı egzersizler gibi fiziksel aktivite rutinini tedaviye eklemenin yorgunlukla başa çıkmada yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Yanı sıra yoga, meditasyon ve tai-chi gibi ruh-beden egzersizlerinin yorgunluğu yenmek için yararlı terapiler olduğu da bir gerçektir. Masaj terapisi de rahatlamak, iyi uyumak ve yorgunluğu iyileştirmek için faydalı bir yol olarak kullanılabilmektedir.

Ayrıca temel vitamin ve minerallerin doğru şekilde alımını sağlamak için beslenmenizi de profesyonel destek alarak düzenleyebilirsiniz. Doktorunuzun tavsiyelerine uyarak ve yaşam biçiminizde yapacağınız ufak değişikliklerle daha rahat bir tedavi süreci geçirebilirsiniz.

Kaynak: NeoLife Tıp Merkezi

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...