Kanserde dışavurumla gelen rahatlama

Psikoonkoloji kapsamında uygulanan destek tedaviler kanserle mücadelede olumlu sonuç veriyor. Bunlardan biri de dışavurum sayesinde ruhsal bedenin şifa bulmasında etkili olan dramaterapi.

07.10.2013 - 09:33

Kanserde dışavurumla gelen rahatlama

Belirsizliklerler içeren ve uzun bir tedavi süreci gerektiren kanser, kişinin zihinsel ve ruhsal dünyasını da olumsuz etkileyen bir deneyim. Cevapsız sorularla dolu zihnin ve karmaşık duygular yaşayan ruhsallığın; içinde bulunulan durumla uyumlu hale gelmesi, sürecin daha iyi ve rahat geçirilmesine katkı sağlarken tedaviyi de olumlu yönde etkiliyor.

Uzman Psikolog Elçin Şayan, kanser tedavisi sırasında veya sonrasında hem fiziksel hem de ruhsal açıdan kişiyi ve yakınlarını destekleyen dramaterapi ile kişinin kendini daha güçlü ve mutlu hissettiğini belirtiyor.

Hastanın bedensel farkındalığının olumlu yönde pekişmesini sağlayan, tiyatro oyununun iyileştirici gücünden faydalanarak yaşamla ilgili benzer sıkıntı, duygu, düşünce ve umutlara sahip kişilerin birbirlerini anladıkları bir ortam yaratan dramaterapi çalışmaları, yaratıcı drama teknikleri ile dışavurum sayesinde kişinin rahatlamasını, içsel denge ve güvene ulaşmasına yardımcı oluyor. Grup dinamiği ile kişiler birbirlerinden güç ve destek alışverişinde bulunuyor; böylece yalnızlık ve çaresizlik hisleri ile kolayca başa çıkabiliyor.

SES,NEFES VE BEDEN DİLİ ÇALIŞMALARI YAPILIYOR
Neolife Tıp Merkezi’nde geçen yıl oluşturulan dramaterapi grubuyla gerçekleştirilen tiyatro oyunu izleyenlerin de büyük beğenisini kazanmıştı. Aynı heyecanı yaşamayı, hasta ve hasta yakınlarının tedavi sürecindeki sıkıntılarını hafifletmeyi amaçlayan dramaterapi çalışmaları aynı merkezde yeniden başlıyor.

Profesyonel tedavi ekibi, hasta ve yakınlarının oluşturacağı grup ile her hafta salı günleri 11.00-13.00 saatleri arasında bir araya gelecek. Çeşitlendirilmiş dramaterapi çalışmaları (ses, nefes, beden dili ve perküsyon uygulamaları) ile 3 ay boyunca devam edecek çalışmaların sonunda keyifli bir tiyatro oyununun da sahnelenmesi hedefleniyor.

Dramaterapi grubuna katılmak için 12 Ekim 2013 tarihine kadar 0212 385 31 00 / 2412 numaralı telefondan iletişime geçmek gerekiyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...