Kanserden ölüme 80 yaş sınırı

İngiliz araştırmacılara göre, 2050'ye kadar 80 yaşın altında kanserden ölenlerin sayısı azalacak. Bilim insanlarının bu iyimser öngörülerinin gerekçesi ise erken teşhis ve tedavi yöntemlerindeki ilerlemeler.

NTV Haber 14.01.2015 - 16:45

Kanserden ölüme 80 yaş sınırı

2050'de 80 yaşın altında kanserden ölen pek olmayacak.

Bu iddialı öngörü İngiltere'den geldi. College London ve King’s College London Üniversitelerinin araştırmasına göre, kanserle mücadelede tarihi bir dönüm noktasına gelindi.

Çünkü bilim insanları kanserin önlenebilir ya da tedavi edilebilir bir süreçte olduğunu belirtiyor. Sigara kullanımının azalması, erken teşhis ve tedavi yöntemlerindeki ilerlemenin bunda payı büyük.

"TIP İLERLİYOR, ÖLÜMLER AZALIYOR"
Sağlık taramalarında gözlenen ilerleme ile daha etkili ilaçların 80 yaş altındakilerin kanserden ölmesine engel olacağı düşünülüyor. 

İngiltere'de kanserden ölenlerin sayısı 20 yıl öncesine göre üçte bir oranında azaldı. Ölenlerin yarısıysa 75 yaşın üzerinde.

Araştırmacılara göre, sigara kullanımı düşmeye devam eder, kanser ilaçları daha da geliştirilir ve bağırsak kanseri gibi geç teşhis konan kanser türleri önceden tespit edilebilirse önümüzdeki yıllarda daha büyük kazanım elde edilecek.

Uzmanlar, özellikle mide hastalarının aspirini doktor kontrolünde almasını öneriyor. 

Uzmanlar, özellikle mide hastalarının aspirini doktor kontrolünde almasını öneriyor. 

İngiliz araştırmacılar, kanserle mücadelede en etkili faktörlerden biri olarak düzenli aspirin kullanımını gösteriyor. Kanama yapabileceği gerekçesiyle doktor kontrolünde alınması önerilen aspirinin, kanserden korunmada yardımcı olduğu düşünülüyor.

Sayfa Yükleniyor...